Skandal ameliyat!

Hasta dosyaları karıştı. Bir hastanın burun kemiği yerine safra kesesi, diğer hastanın ise safra kesesi yerine burun kemiği alındı. Ameliyat sonrasında yanlışın farkına varıldı ve hastalar değiştirilerek tekrar ameliyata alındı

Skandal ameliyat!
Konya’da özel bir hastanede, ancak filmlerde rastlanacak bir olay yaşandı. Hasta dosyalarının karışması sonucunda, hastaların şikâyeti olmayan uzuvlarında ameliyat yapıldı. Yanlışlıkla bir hastaya burun ameliyatı yapılırken, bir hastanın da safra kesesi alındı. Yanlışın farkına varıldığında çok geçti ve ameliyat bitmişti. Daha sonrası ise doğru dosyalar doğru hastalara konularak olması gereken ameliyatlar yapıldı. Burun tıkanıklığı şikâyeti ile gelen hasta safra kesesinden, safra kesesi şikâyeti ile gelen hasta ise burun kemiğinden oldu. Yanlışlıkla safra kesesi alınan hasta, olayı mahkemeye taşıdı.

BURUN AMELİYATINA GELDİ AMA…

Olay, 2014 yılı Mayıs ayında gerçekleşti. Burun tıkanıklığı sonucunda rahatsızlık yaşayan bir kadın hasta, özel bir hastaneye başvurdu. Burada sorunsuz bir şekilde muayenesi ve tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyat olması gerektiği söylendi. Hasta kabul etti ve hastaya randevu verildi. Yine aynı tarihte, başka bir kadın hasta da safra kesesinde taş şikâyeti ile hastaneye geldi. Bu hastanın da gerekli muayenesi ve tetkikleri sonucunda, hastanın ameliyat olması gerektiği kararlaştırıldı. Ameliyathaneden uygun saat bilgisi alınıp, 13.30 olarak ameliyat saati belirlendi. Fakat o saatte ameliyathanede, başka bir hastanın da ameliyatı vardı. İddiaya göre, 2 hasta da servisten ameliyat için getirildikten sonra henüz ameliyathaneye girmeden dosyaları karıştı. Sonrasında ise tam bir skandal yaşandı.5 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT

Yanlışlıkla alınan safra kesesi ameliyatı bittikten sonra, ameliyat odasına bir hastane personelinin gelerek, dosyalarda bir karışıklık oluştuğunu, asıl hastanın servise yatırıldığını ve burnunda ağrı ile kanama şikâyeti bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine ameliyathanedeki hastanın isminin yazılı olduğu bilekliğe bakıldığında, safra kesesinden şikâyeti bulunan hasta olmadığı anlaşıldı. Karışıklığın farkına vararak, burun ameliyatı yapması gereken hekim de ameliyathaneye geldi ve hasta uyandırılmadan burun ameliyatına başladı.

2014 yılı Mayıs ayında gerçekleşen olayın mahkeme kararı, geçtiğimiz Nisan ayında açıklandı. Konya 2’nci Tüketici Mahkemesi, davanın kısmen kabul, kısmen ise reddine karar kıldı. Mahkeme, 22 bin 220 TL maddi tazminat ve 5 bin TL de manevi tazminatın davacıya verilmesini hükmetti. Kararı haksız bulan mağdur davacının davayı Yargıtay’a temyize göndereceği öğrenildi.

Salih KÖPRÜLÜ///www.yenimeram.com.tr/YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER