Şiddet gören hekime ‘Neden sen?’ sorusu

Sağlık personeline şiddet uygulayanlar “dikkat alarmı” adı altında kayıt altına alınacak. Sürekli şiddete maruz kalan hekimlere ise “Neden sen?” diye sorulacak

Şiddet gören hekime ‘Neden sen?’ sorusu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıkta şiddete sıfır tolerans eylem planını açıkladı. Bakanlar Kurulu’na planın sunulduğunu ve kabul edildiğini söyleyen Müezzinoğlu, planla kısa sürede sağlıkta şiddet algısını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini ifade etti. Planı hazırlarken uluslararası gelişmiş ülke örneklerinden yararlandıklarını anlatan Müezzinoğlu, hastayı ve sağlıkçıyı hedef göstermeden şiddete neden olan ortamı ve nedenleri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti.
‘DİKKAT ALARMI’ GELİYOR
“Eylem planı”nda öne çıkan başlıklar şöyle:
-Sağlık personeline şiddet gösterenler için “dikkat alarmı” sistemi kurulacak. Bir sağlık kurumunda şiddet uygulayanlar, Taraftarium bu sistemle kayıt altına alınacak.
-En çok şiddetin yaşandığı acillerde yoğunluğa neden olan çocuk, kadın doğum ve dahiliye gibi branşlarda gece poliklinik nöbeti tutulacak.


-Grip sezonlarında kulak, burun, boğaz uzmanları ile kadın doğum ve çocuk uzmanları poliklinik nöbetine çağrılacak.
-Şiddet gösteren kişi, güvenlik güçlerinin nezaretinde tedavi edilecek.
-Sık sık şiddet olayına karışan hastane, hekim ve sağlık çalışanı izlenecek.
-Sürekli neden aynı hekimin şiddet gördüğü araştırılacak ve hekime de sorulacak.

-Büyükşehirlerde ilçe merkezlerine mini bir hastane potansiyeline sahip “toplum sağlığı merkezleri” kurulacak. Bu merkezlerde hafta sonları ve akşam saat 22.00’ye kadar nöbet tutulacak.
-Sağlık personeline şiddet gösteren, 24 saat nezarethanede gözaltında tutulacak.


Lütfi ERDOĞAN / GAZETE HABERTÜRK

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER