SAMSUN'DA ŞOK İDDİA: HASTALAR ÖLSÜN DİYE YÜZLERİNE YASTIKLA MI BASILDI

Samsun'da şok iddia: Hastalar ölsün diye yüzlerine yastıkla mı basıldı. Samsun Gazi Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde yapılan soruşturmada şok bir iddia gündeme geldi.

SAMSUN'DA ŞOK İDDİA: HASTALAR ÖLSÜN DİYE YÜZLERİNE YASTIKLA MI BASILDI
Samsun'da şok iddia: Hastalar ölsün diye yüzlerine yastıkla mı basıldı. Samsun Gazi Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde yapılan soruşturmada şok bir iddia gündeme geldi. 
 
Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Samsun Gazi Devlet Hastanesi yoğun bakım servisi çalışanlarına çirkin iftiralar atılarak haklarında soruşturmalar açıldığını gündeme getirdi.
 
Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Gazi Devlet Hastanesi yoğun bakım servisi çalışanlarına çirkin iftiralar atılarak yerlerinin değiştirildiğini açıkladı. 
 


Samsun Gazi Devlet Hastanesinde yerleri değiştirilen yoğun bakım servisi çalışanlarının yerine, yoğun bakım servisi ile ilgisi olmayan kişilerin getirildiğini belirten Erdoğan Çakmak, bu durumun ise hastalar için büyük bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Gazi Devlet Hastanesinde yoğun bakım servisi çalışanlarına "Arkadaşınız hastalar ölsün diye yüzlerine yastık basıyormuş" denilerek çirkin iftiralarla soruşturmalar açıldığını vurguladığı açıklamasını sosyal medya sayfasından yaptı.

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sosyal medyada yaptığı açıklamalarda şok iddialarda bulanarak şu konulara dikkat çekti.

"Gazi Devlette yogun bakım çalışanları sorumlularını istemedikleri için idare tarafından tehdit edilmiş, haklarında çirkin iftiralarla soruşturma başlatılmış sorumluya muhalif tüm çalışanlar servislere çekilip yerlerine yogun bakımı bilmeyen kişiler verilmiştir. 10-15 yıldır yoğun bakım çalışanları yoğun bakımdan alınmıştır. Bu durum servisteki enfeksiyon durumunu ve yatak yarası oranını arttırmış bakımın kalitesi düşmüştür. Hatta bilinci açık bir hasta bu yoğun bakımdan başka yoğun bakıma geçtiğinde bakımın iyi olmadığıni, var olan yatak yarasının daha kötüye gittiğini saglık bakım hizmetleri müdürüne ve yöneticiye bildirmiş fakat dikkate alınmamıştır. Sorumlunun inatla alınmamasına karşın, sorumlu lisans mezunu olmadığı için, lisans mezunu hemşireler tarafından idareye sorumlu olmak için dilekçeler verilmiş fakat red cevabı almışlardır. Hemşire yönetmeliği çiğnendiği için hastane yönetimine bir hemşire tarafından sendikamiz aracılığıyla dava açılmıştır. Dilekçe verenler servis değişikliğine tabi tutulmuş, sorumluya muhalif olanlar ve dilekçe verenler hakkında soruşturmalar baslatılmıştır. Soruşturmalarda atılan çirkin iftiralardan biri de "arkadaşınız hastalar ölsün diye yüzlerine yastık basıyormus öyle mi" diye servis içindeki diger çalışanlara bu konu sorulmuştur. Bu mobing olaylari davayı açan hemşire tarafından bakanlığa şikayet edilmiş bakanlık konuyla ilgili hastaneye müfettiş göndermiştir. Tüm bu mücadele sonunda sorumlu görevden alınmıştır. Lakin sorumlunun yoğun bakım sertifikasi olmasına rağmen hastanede "torpilli yeri" olarak nitelendirilen birime verilmesi yoğun bakım usul ve yönetmeliğine aykırıdır. Çunkü yoğun bakım mevzuatında, yogun bakımda çalışması gereken sertifikalı personel sayısı yetersizken sertifikalının farklı birime verilmiş olması mevzuata aykırıdır. Bu durum çalışanlar arasındaki iş barışını ve iş hukukunu bozan, keyfe değer ve kayırmacı bir uygulamadir. En son şikayet eden ve dava açan hemşirenin eşi de 8 yıllık yoğun bakımcı olmasına rağmen alınıp servise verilmiştir. Tüm bu olumsuzluklar yüzünden tüm yoğun bakım çalışanları tükenmişlik sendromuna girmiş ve çalışma şevkleri kalmamıştır. İdarecilerin keyfe keder ve yönetmeliğe aykırı uygulamaları hem hastalara hemde çalışanlara zarar vermektedir"

Kaynak: Samsun Kent HaberYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER