SAĞLIKTA TEŞKİLAT YASASI BELİRSİZLİĞİ

TEŞKİLAT YASASI BELİRSİZLİĞİ

SAĞLIKTA TEŞKİLAT YASASI BELİRSİZLİĞİ
Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ tarafından uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında 2012 yılı başlarında çıkarılan 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Teşkilatı 3 parçaya ayrılmıştı. Çoğu kişi tarafından eleştirilen bu sistemle tüm yöneticilerin görevlerine son verilmiş, çoğunluğu araştırmacı yapılarak bankamatik memur haline getirilmişti.
İllerde İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastane Birlikleri kurulmuş, il sağlık ve halk sağlığında görevlendirmeli, kamu hastane birliklerinde ise sözleşmeli yönetici modeli getirilmişti. Adaletsiz ücret uygulaması ve yöneticilerin sürekli değişmesi nedeniyle sistem tüm sağlık çalışanlarını rahatsız etmekteydi. Mehmet Müezzinoğlu döneminde teşkilat yasasının değişeceği belirtilerek çalışmalara başlandığı duyuruldu. Bizzat Müsteşar tarafından yaklaşık 60 maddeden oluşan torba yasa hazırlandığı ve kısa sürede çıkarılacağı açıklandı. Ancak Müezzinoğlu döneminde bu gerçekleşmedi.


Tekrar göreve getirilen Recep AKDAĞ döneminde de yasa değişikliği sürekli gündemdeydi. Hatta 3 farklı taslağın hazırlandığı söylentileri tüm sağlık çalışanlarınca biliniyordu. Fakat Recep Akdağ döneminde de bir şey çıkmadı. Ahmet Demircan?ın bakan olmasından sonra yasa çalışmalarının en azından bir süreliğine rafa kalkacağı düşünülürken bir anda yasanın çıkacağı, çalışmaların bitirildiği söylentisi yayıldı. Bakan tarafından da çok başlı sisteme son verileceği açıklandı. Sağlık teşkilatı bir anda yine karıştı. Resmi ağızlardan herhangi bir açıklama yapılamasa da çalışanlar arasında tek gündem yasa oldu. Hatta ortalıkta taslaklar dolaşmaya başladı. Bu durum sağlık çalışanlarının motivasyonun olumsuz yönde etkilemektedir. Taşeronunda İl Müdürlerine kadar herkes artık yasayı konuşmakta, iş verimi düşmekte, ileriye dönük herhangi bir çalışma yapılamamaktadır. Alt kadroda hangi binada çalışacağız, yeni amirlerimiz kim olacak, beni nereye verecekler gibi sorular dönerken; yönetici kademesinde görevimiz devam edecek mi, akıbetimiz ne olacak soruları dolaşmaktadır.
Çalışanların moral seviyesi en alt düzeydedir. Ortalıkta yüzlerce söylenti dolaşmakla birlikte yetkili ağızlardan en ufak bir açıklama gelmemesi, hazırlandığı söylenen yasa taslağının devlet sırrı gibi gizlenmesi, ne zaman çıkacağına dair bir açıklama yapılmamış olması çalışanları umutsuzluğa ve mutsuzluğa sevk etmektedir. Bakanlık yetkililerinde umursanılmadığı duygusu ortaya çıkmaktadır. Sağlık çalışanları arasında konuşulan tek konu şu anda yasa çalışmasıdır. 
Bakanlığın bu belirsizliğe bir an önce son vermesi, Sayın Bakan veya başka bir yetkili tarafından en azından yasanın ne zaman çıkacağının açıklanması, çalışanların konu hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede çalışanların motivasyonu tekrar yükselecek ve dedikoduların önüne geçilmiş olacaktır. Sağlık çalışanları önemsendiklerini görmek istemektedirler.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER