Sağlıkta sahte diploma alarmı

Sağlık Bakanlığı İl sağlık müdürlükleri personelinin diploma teyitleri için çalışma başlattı. Çalışmalarda ilk sonuç İstanbul’da UMKE’de çalışan Gönül P.’den alındı. Diplomasının sahte olduğu ortaya çıktı

Sağlıkta sahte diploma alarmı

Sağlıkta sahte diploma alarmı
Milli  eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Türkiye genelinde sahte diplomalı öğretmenlerin çalıştığını belirtmesinin ardından bakanlık ülke genelindeki personelinin diplomalarının gerçekliğini teyit için çalışma başlatmıştı. MEB’den sonra  sağlık Bakanlığı’nın da kurum içinde sahte diplomalı personel olup olmadığının araştırılması için diplomaların teyit araştırması başlattığı öğrenildi. İl sağlık müdürlüklerinin sorumluluk alanlarında çalışan personelinin diplomalarını alındığı kurumlarla iletişime geçilerek karşılaştırma yapılmaya başlandı.

Diploma sahte çıkınca işten atıldı
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü de diplomaların teyidi için bir çalışma başlattı. Kurumda çalışan personelin öğrenim bilgilerini diplomaların alındığı kurumlara gönderilmesi sonucu bir yıl önce Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE)’nde işe başlayan Gönül P.’nin diplomasının sahte olduğu ortaya çıktı. Gönül P.’nin sunduğu  Kağıthane Ahmet Burhan İmam Hatip Kız  Anadolu Lisesi’nden alınan diplomalarının kayıtlarda olmaması üzerine İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı. Soruşturma sonucunda İl Sağlık Müdürlüğü, Gönül P.’nin iş akdini fesh etti.
Konuyla ilgili  Vatan’ın sorularını yanıtlayan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri konuyu doğrulayarak sahte diplomalar ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Adı geçen kişinin Müdürlüğe bağlı olarak hizmet veren UMKE’de görevli olduğunu belirten yetkililer Gönül P.’nin herhangi bir sağlık müdahalesi gibi görevinin bulunmadığının altını çizdi.UMKE'DEN AÇIKLAMA

UMKE'den yapılan açıklamada bahsi geçen Gönül P.'nin UMKE ile organik hiçbir bağının bulunmadığını belirterek Gönül P.'nin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalıştığı kaydedildi. UMKE'nin gönüllük esasına göre eğitimler verdiğinin altı çizilirken Gönül P.'nin'de bu eğitimlere katılmış olabilecği belirtildi. İl Sağlık Müdürlğü yetkilileri de Gönül P.'nin dışarıdan hizmet alımı yoluyla kurumda çalıştığını ve sağlık müdahalesi gibi bir görevinin olmadığı kaydedildi.


Kaynak: Vatan/Mehmet Ali Demir

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER