SAĞLIK ÇALIŞANLARI 14 MARTTA YIPRANMA PAYI BEKLİYOR!

SAĞLIK ÇALIŞANLARI  14 MARTTA YIPRANMA PAYI BEKLİYOR!

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 14 Mart Tıp Bayramının Sağlık Çalışanlarının sorunlarının çözüldüğü ve taleplerinin hayata geçirildiği bir dönemin başlangıcı olmasını diledi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Kamu Sağlık-Sen Genel Merkezinde basın açıklaması yaptı.

14 Mart Tıp Bayramının sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm bulunması ve taleplerinin hayata geçmesine vesile olmasını dileyen Karataş, “Bugün sağlık çalışanları en zor şartlar altında dahi bu ülkeye hizmet etmek için canla başla çalışmaktadır. Bu dönem Cumhurbaşkanımızdan yıpranma payını bekliyoruz.Geçen yıl 14 Mart Tıp Bayramında Sayın Cumhurbaşkanımız, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi talimatını yinelemiş ve 16 Nisan tarihi itibariyle bizzat takipçisi ben olacağım demişti. Bu konuda Cumhurbaşkanımız gerekli talimatlarını vermiş ve konu meclise taşınıyor. Ancak meclise geleceği şekliyle yıpranma payı sadece sağlık çalışanlarına verilmesiyle alakalı bir düzenleme söz konusu. Aynı zamanda geçmiş yıllara dönük olup olmayacağına dair bir durum söz konusu. Biz Kamu Sağlık Sen olarak, sağlık çalışanlarının yıprandığını her platformda dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz.Sağlığı olmayan bir toplumun geleceği olmaz ve sağlık çalışanlarının yaptığı işin karşılığı maddiyatla ölçülmez. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir an önce yıpranma payı ve emeklilik garantisi için döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir. Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması ve emekli olan bir astsubayla emekli olan bir hemşire arasında emekli maaşı uçurumu olması. Sağlık çalışanları olarak gelecekten en büyük beklentimiz yıpranma payını kazanmak, emekliliğe yansıtılmış döner sermayeler ve sağlık çalışanlarının en büyük paydaşı sağlık çalışanlarının en iyi şekilde istihdam edilerek iş barışının sağlanmasıdır.”şeklinde konuştu.

‘SAĞLIKTA ŞİDDET HER GEÇEN GÜN TIRMANIYOR’

Sağlıkta şiddetin mutlaka önlenmesi gerektiğini belirten Karataş, şunları söyledi: “Bir sağlık çalışanı insan ömrünün beşte birini hastanede hizmet ederek geçiriyor. Vatandaşlarımızın şiddetten uzak durmalarını istiyoruz. Resmi rakamlara göre beyaz koda bildirilen şiddet vakası sayısı 11 bin 318’dir. Sadece bu resmi rakam dikkate alındığında her gün 31 sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Tutuklu yargılamanın kağıt üstünde kalması, şiddet uygulayanlara hizmet alımı ile ilgili bir kısıtlama getirilmemesi ve şiddete karşı yeterince mücadele verilmemesi nedeniyle sağlıkta şiddet her geçen gün tırmanmaktadır. Sağlık çalışanları can güvenliğinden yoksun bir şekilde hizmet sunmaktadırlar.”PERSONELİN YÜKÜ YÜZDE 35 ARTTI

Sağlık çalışanlarının çalışma koşularına da dikkat çeken Karataş, FETÖ operasyonları sonrası görevden almalar nedeniyle sağlık personelinin yükünün yüzde 35 arttığını ifade etti. Karataş, açıklamasının devamında şunları ifade etti: “Sağlık çalışanlarımız Avrupa standartlarına göre yüzde 300 daha çok çalışıyorlar. Dünya ortalamasının çok üstündeyiz. Mesai kavramı yok. Özellikle ülkemizde 15 Temmuz süreci itibari ile başlatılan Hain FETÖ paralel operasyonlar kapsamında meslekten men edilen personel dolayısıyla iş yükü yüzde 35 arttı. Çok acil istihdam ihtiyacı var. Sağlık çalışanları iş yükü anlamında çok zor durumda. Çalışanlar sosyolojik ve psikolojik açıdan etkilenmektedir. Sağlık çalışanlarını kimse kıyaslamasın. Biz çocuğumuzdan eşimizden çok görevdeyiz. Afetlerde herkes sağa sola kaçarken biz sağlık çalışanları  olay yerine koşuyoruz. Bizim mesleğimiz kutsal diyoruz ve saygı duyulması gereken meslek diye düşünüyoruz. İş yükü dayanılmaz bir hal almıştır. Bir yılda muayene sayısı 22 milyon artmış, 4 Milyon 770 Bin ameliyat yapılmıştır. İş yoğunluğuna çözüm için planlı bir istihdam politikası hala yürürlüğe konmamıştır.  100 Bin kişiye düşen hekim sayısında OCED ortalaması 339 iken Türkiye’de bu sayı 179’dur.  Ebe hemşire ortalamaları da farklı değildir. Böylesine bir personel açığı varken, 250 bine yakında ataması yapılamayan sağlık çalışanının olması da ayrı bir garabettir. Kadro bekleyen tüm çalışanların bu talepleri konusunda da ne yazık ki somut bir adım atılmamıştır.”

‘SAĞLIK ÇALIŞANI YILDA BİR KEZ KONTROLDEN GEÇİRİLMELİ’

Açıklamasında sağlık çalışanları arasındaki intihar vakalarına da dikkat çeken Karataş, “Her hastanede sağlık çalışanı polikliniğinin olması gerekiyor. Son yapmış olduğumuz çalışmalara bakıyoruz. Bazı sağlık çalışanları ve özelliklede Doktorlarımız intihara teşebbüs ediyor. Hatta geçen yıl yaptığımız araştırmalarda sağlık çalışanlarının yüzde 22’sinin intihar ettiğini veya intihara teşebbüs ettiğini gözlemledik. Bu konuda önlem alınması ve özellikle sağlık çalışanı polikliniğinin mutlaka bütün hastanelerde kurulması gerekiyor. Hem psikiyatri hem de diğer branşlar noktasında sağlık çalışanlarının yılda bir kez de olsa sağlık kontrolünden geçirilmesi ve bu noktada gerekli önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz.   

Bu temennilerle tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, millet olarak hepimizin daha huzurlu, aydınlık 14 Martlara ve yarınlara ulaşmamızı diliyorum." DEDİ.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 22:46YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER