Sağlık Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan doktor hastaneden istifa etti

İzmir’de doğum sırasında içinde sargı bezi unutulduğu için ölen 22 yaşındaki Harika Kanık’a sezaryen doğumu yaptıran doktorun Op.Dr.Ümit Çabuş olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Çabuş, hastaneden istifa etti

Sağlık Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan doktor hastaneden istifa etti
İzmir'de doğum sırasında içinde sargı bezi unutulduğu için hayatını kaybeden 22 yaşındaki Harika Kanık'a sezaryen doğumu yaptıran Op.Dr.Ümit Çabuş, çalıştığı özel hastaneden istifa etti. Yeni Asır'ın ulaştığı Op.Dr.Ümit Çabuş, üzgün olduğunu belirtirken yargıya intikal eden olayla ilgili konuşmak istemediğini ifade etti.

"TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRME"

Hastane yetkilileri ise, "Söyleyecek bir şey bulamıyoruz. Eğer, bir hata varsa o ameliyata giren doktor ve ekibin tamamının hatası vardır. Bu tamamı ile bir ekip işi. Ameliyat sırasında hastaya uygulanan tampon sayısı takip edilmeli. Olmaması gereken bir olay. Otopsi sonuçlarını ve soruşturmanın tamamlanmasını bekleyeceğiz" dedi. Harika Kanık'ın ailesi şikayetçi olurken, savcılığın konuyu ilettiği İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı. İl Sağlık Müdürlüğü özel hastane yetkililerinden kayıt ve belgeleri istedi. Hayatını kaybeden Harika Kanık'ın bir güvenlik şirketinde çalışan eşi Figani Kanık'ın avukatı Nilüfer Balcı, "Öncelikle buradaki suç, kesinlikle 'görevi ihmal' değil, bu işin adı 'taksirle adam öldürme'dir. Davanın bu suçlamayla açılması için savcılığa başvurduk" dedi.

RAPORDA HEPSİ ANLATILIYOR

Genç kadının ölümü ile ilgili yazılan raporda da her şeyin açık açık anlatıldığını belirten Balcı, "Kendisine artan ağrıları ve halsizliğine sezaryenden kaynaklı denilerek ağrı kesici verilerek göndermişler" dedi.Ameliyata ilişkin hazırlanan raporda, rahimde 10x5x5 santimetre ebatlarında yabancı cismin (sargı bezinin) bulunduğunun ifade edildiğini aktaran Avukat Balcı, "İltihabın geniş bir alana yayıldığının tespit edildiği, farklı uzman doktorların da ameliyata dahil edildiği anlatılıyor. Operasyonla Harika Kanık'ın rahminin tamamı ve idrar kesesinin bir bölümü alındı. Yoğun bakım ünitesinde tutulan Harika Kanık, vücuduna yayılan iltihabın hayati organlarda yarattığı tahribat nedeniyle 23 Ekim'de vefat etti. Eşi Figani Kanık yıkılmış durumda" diye konuştu.

BİLİRKİŞİ TAYİN EDİLECEKDosyayı aldığı andan itibaren çok üzücü bir olayla karşı karşıya kaldığını belirten Balcı, "Bundan sonraki süreçte, mahkeme ve Savcılık dosyaları toparlayacak. Hem doğum yaptığı özel hastaneden, hem de ameliyata alındığı ve sargı bezinin çıktığı Tepecik Hastanesinden raporlar alınacak. Bu toplanan raporların ardından mahkemenin belirleyeceği bilirkişinin hazırladığı rapor sonrası sorumluları hakkında gerekli kararlar verilecek" dedi.

APAR TOPAR İSTİFA ETTİ

Kanık'a doğum yaptıran Operatör Doktor Ümit Çabuş'un ise görev yaptığı hastaneden önceki gün apar topar istifa ettiği öğrenildi. Yeni Asır'ın ulaştığı Çabuş, kendi rahatsızlıkları nedeniyle istifa ettiğini söyledi. Çabuş, "Yargıya intikal etmiş bir olayla ilgili konuşmam ve yorum yapmam aileye buradan bir şey söylemem uygun değil, üzgünüm" dedi.

BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENİYOR

İl Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, "Biz tüm dosyaları mahkemeye göndereceğiz. Bundan sonra hazırlanan otopsi raporu ve bilirkişinin hazırlayacağı rapora göre hareket edilecek. Yargıya intikal etmiş bir konu. Bu olayının devamı ile ilgili açıklamayı bakanlığımız yapar" dedi. Hukukçular ise bundan sonraki süreçte otopsi incelemesi ve sonrasında bilirkişinin hazırlayacağı raporun yol gösterici olacağını ifade etti. Bilirkişi raporunda doğum operasyonunda bulunan doktor ve hemşirelerin suçla ilgili sorumluluk oranlarının belirtileceğini ifade eden hukukçular, mahkemenin de bu rapor doğrultusunda karar vereceğini kaydetti.Yeniasır

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER