Sağlık Bakanlığı 50 Kişiyi İhraç Ederken 230 Kişiyi de Göreve İade Etti!

Sağlık Bakanlığında çeşitli branşlarda görev yapan personellerinden 50 kişi hakkında ihraç kararı alırken, daha önce açığa alınan 230 kişinin ise göreve iadesine karar verdi. İhraç ve geri kabül kararlarının Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS)’ye işlenmeye başlandığı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı 50 Kişiyi İhraç Ederken 230 Kişiyi de Göreve İade Etti!

Bakanlık kaynaklarımızdan edindiğimiz bilgilere göre, daha önce Bakanlık bünyesinde görevli iken, çeşitli suçlamalar nedeniyle kamu görevinden açığa alınanlardan 230 kişinin tekrar görevine iade kararı verilirken, FETÖ intisabı nedeniyle de 50 kişi hakkında ihraç kararı aldığı öğrenildi. Aralarında Doktor, Sağlık Memuru, Hizmetli, Psikolog, Sağlık Teknikeri, Ebe ve Hemşire gibi çeşitli branşlarda çalışan kişilerin göreve iadeleri dün itibariyle peyderpey gerçekleştirilecek. 230 kişinin önümüzdeki günlerde tamamının Sağlık Bakanlığı ÇKYS’ye onaylarının düşmesi bekleniyor.  230 kişiyle ilgili olarak yapılan incelemeler sonucu FETÖ üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmadığı için görevlerine iadesi kararlaştırıldı. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca karar verilmiş olan milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı veya bu oluşumlarla irtibatı tespit edilen kamu görevlileri, başkaca işleme gerek kalmaksızın devlet memuriyetinden çıkarılıp ihraç edilmektedir.  

İADE EDİLENLERİN HAKLARI NELER?  Bilindiği üzere ihraç edilmiş iken sonradan göreve tekrar geri iade edilen kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının ödenmesi gerektiği hakkında ayrıca KHK hükmü bulunmaktadır. Geri iadelerle ilgili 23.07.2016 tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 667 sayılı OHAL’de yer alan ilgili maddeye göre; göreve başlayanlara kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenir hükmü getirilmiş, bu kapsama giren kişilerle ilgili kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir maddi ve manevi tazminat talebinde bulunamazlar denilerek tazminat oly kapatılmıştır. Yine iade edilen devlet memurlarıyla ilgili iade, memurluktan çıkarıldıkları tarihte bulundukları idarecilik görevi dışında öğrenim durumları ve derece ve kademelerine uygun unvan ve kadrolara atanarak yerine getirilebilir denilmiştir.

SaglikPersoneliHaber.Net

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER