Sağlık Bakanlığı 2016’da 24 Bin Sağlık Personeli Alacak

2016 yılı bütçesi için Plan ve Bütçe Komisyonunda bütçe görüşmeleri sürüyor.

Sağlık Bakanlığı 2016’da 24 Bin Sağlık Personeli Alacak
2016 yılı bütçesi için Plan ve Bütçe Komisyonunda bütçe görüşmeleri sürüyor. Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi de önceki günlerde görüşüldü, komisyonda 2016 yılında atanacak sağlık personeli sayıları ve kadro talepleri de gündeme geldi ancak süre sebebiyle veya başka sebeplerden Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, atamalarla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak Sayın Bakan AS TV’de katıldığı programda atama sayılarıyla ilgili açıklama yaptı. 2016 yılında 14 bin kadrolu ve 10 bin taşeron sağlık personeli alınacağı açıklayan Sayın Bakan, 5 binlik alımın bu aylarda, 5 binlik alımın Ağustos ayında, kalan sayıların da yıl sonuna doğru atanacağını söyledi.
 KOMİSYON TUTANAKLARINDAN ÖNE ÇIKANLAR BÜLENT KUŞOĞLU (Ankara): Bir de çok sayıda sağlık çalışanı, çalışmak isteyeni, yeni kadro istiyor, 60 bin kadro talepleri var. Bizim Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine sürekli olarak “Twitter”dan, “Facebook”dan bu kadrolarla ilgili talepler geliyor. Sağlık Bakanlığından da 60 bin kadro talep ediyorlar, bunlar çok çeşitli dağılıyor. Bu konularla ilgili, yeni verilecek kadrolarla ilgili bilgi verebilir misiniz? Maliye Bakanı bu sene 90 bin kadro verileceğini açıkladı çeşitli bakanlıklara. Yeni memur alımı yapılacağını söyledi, bundan Sağlık Bakanlığının payı ne kadar olacak?
AHMET SELİM YURDAKUL (Antalya): Biraz önce de söylediğimiz, atanamayan sağlıkçılarla ilgili 300 bin bu konudaki kadroyu veyahut da 2016 yılı Sağlık Bakanlığının net olarak kaç kişiye kadro vereceği, kaç kişiye de sözleşmeli kadro vereceğini net olarak söylerseniz buradan arkadaşlarımız, kadro bekleyen arkadaşlarımız daha kesin sonuç alır diye düşünüyorum. Bakın, çok ilginç bir rakam buradan size ihtiva ediyorum ve sizden bir şey istirham ediyorum: Şu anda, aynı atanamayan öğretmenler gibi 300 bin atanamayan sağlıkçı var. Bu gençler kendi alanlarında yetişmiş, donanımlı, uzman kişiler ve 300 bin kişi. Bunlara kadro vermiyorsunuz. Bakın, şu anda 2016 yılında doktor hariç ne kadar yardımcı sağlık personeli atayacağınızı buradan açıklayın. Benim size buradan bir teklifim var: Milliyetçi Hareket Partisi bu yıl için aynı atanamayan öğretmenlerde olduğu gibi, yardımcı sağlık personeline yani bu 300 bin atanamayanlara kadro talebinde bulunuyor. Kaç kişi verirseniz, gelin, burada bir anlaşalım, şu gençlere bir umut verelim. Biz 60 bin, 100 bin kişi talep ediyoruz. Bunun için kanun teklifi de verdik fakat… İsterseniz, gelin, sizce hangi uygunsa, Maliye Bakanlığının verileriyle birlikte buradan bu gençlere bir mutlu haber verelim, bir atama yapalım.
ALİM TUNÇ (Uşak) : Teşekkür ediyorum Başkanım. Uzman yetiştirmede gerçekten Bakanlığımızın ve Hükûmetimizin neler yaptığını biliyorum ama bu uzman yerleştirmelerde yani uzmanların atanmasında en azından daha dikkatli davranılması ve periferde belirli merkezler konumundaki yerlere, örneğin endokrindir, gastroentrologdur, tıbbi onkologdur, bu tür uzmanların daha dikkatli olarak atanmasının sağlanmasını talep ediyorum.
SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU (Bursa): Sağlık çalışanlarımızın özlük hakları anlamında ve yıpranma payı anlamında iyileştirme çalışmalarını inşallah realize edebilecek duruma gelmeyi hedefliyoruz.  
MUSA ÇAM (İzmir) : Tarih verebiliyor musunuz Sayın Bakan?


 SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU (Bursa) : İnşallah bu yıl içinde başarmayı hedefliyoruz.

YORUM: Sağlık Bakanının bir televizyon programında yaptığı açıklamayı yorumlayacak olursak 5 bin atamanın Mart ayında, 5 bin atamanın 2016-1 merkezi yerleştirme, kalan 4 bin atamanın da 2015-2 merkezi yerleştirmede alınacağını söyleyebiliriz. 10 binlik taşeron alım için herhangi bir ilan verilmemektedir. İl ve ilçe bazında şirketler vasıtasıyla hizmet alımı yoluyla taşeron personel çalıştırılmaktadır. 14 bin kadrolu ve 10 bin taşeron olmak üzere Bakanlığın 24 bin personel alınacağını söyleyebiliriz.  

Zeki KARA


KPSS CAFE | KPSS Haber PortalıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER