Sağlık Bakanı : " Zorunlu hizmeti kaldıracağız"

Demircan, bir otelde iftar öncesi Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Yerel Medya Buluşmaları" programına katıldı.

Sağlık Bakanı : " Zorunlu hizmeti kaldıracağız"

Bakan Demircan; "2023'de pratisyen hekim arkadaşlardan zorunlu hizmeti kaldıracağız"dedi ve
bir gazetecinin sağlık personeli atamalarıyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: "Türkiye'nin hekim açığı var. OECD ülkeleri içerisinde 100 bin kişiye düşen hekim sayısı açısından en düşük rakamla hizmet veren ülkeyiz. 200-210'lara anca çıktık, 180'lerdeydi. Bu hekim yetmezliğine rağmen, Türkiye şu anda hekim ve hemşire sayısının azlığına rağmen OECD ülkeleri içerisinde en yüksek memnuniyette hizmet üreten bir ülke ancak sevindirici bir haber var ufukta. 2023'de pratisyen hekim arkadaşlardan zorunlu hizmeti kaldıracağız. Niye? Çünkü pratisyen ihtiyacımızı karşılıyoruz 2023'e geldiğimizde. 2021'de tıp fakültelerinin kontenjanlarını belli oranda azaltmamız gerekiyor. Çünkü artık yığılma olur eğer ayarlamazsak. Biz insan kaynağı çalışmasını da yaptık. Yaptığımız tespit bu ancak uzman hekim açığımız biraz devam edecek."

Demircan, özellikle yan dallar ile yeni oluşan dallarda hekim ihtiyacı olduğunu, 2030'lu yıllara kadar bu sayının her geçen yıl kapatılacağını vurguladı.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemsire
Hemsire - 12 ay Önce

Hemsirelerdeki yığılmaya da keşke el atsanız..Ama ümidimi kestim artık

SIRADAKİ HABER