Reçete yolsuzluğuna "şifreli" önlem

Doktorların şifrelerinin ele geçirilerek yapılan reçete yolsuzluğunun önlenmesi için harekete geçen SGK, hastaları da reçeteleri konusunda kısa mesajlarla uyaracak

Reçete yolsuzluğuna "şifreli" önlem
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sahte reçete üzerinden yapılan ilaç kaçakçılığının önüne geçmek için hekim, eczacı ve hasta üçgeninde bir dizi önlemi hayata geçirecek.

Bu çerçevede, hekimlerin ve eczacıların, reçete provizyon sistemi Medula için kullandıkları şifreleri her ay güncellemeleri zorunlu hale getirilecek, eczane ile hekimin görev yaptığı hastanenin bilgisayarlarının IP'leri eşleştirilecek, hastalar da reçeteleriyle ilgili uyarılacak.SGK, devleti büyük zarara uğratan "İstanbul Merkezli İlaç Kaçakçılığı" operasyonunun ardından, hekim, eczacı ve hastaları kapsayacak güvenlik tedbirleri aldı.

SGK Başkan Yardımcısı ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Vekili Orhan Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilaç kaçakçılığı operasyonuna ilişkin soruşturmanın savcılık ve emniyet tarafından yürütüldüğünü belirterek, konunun 3 yıldır takip edildiğini söyledi.

Sahte reçete düzenlenerek yapılan ilaç kaçakçılığının önüne geçilmesi için bazı tedbirler aldıklarını bildiren Koç, "Bu konuda 2 ayrı çalışmamız var. E-reçete ve elektronik imza konusu çok önemli konular. Buradaki şifrelerin güvenliği çok önemli. Yazılım olarak aylık şifreleri güncelleme ile ilgili zorunluluk getirdik. Her hekim reçetesini girerken aylık şifre güncellemesi yapacak. Gerek eczanedeki şifrelerin gerek hastanedeki şifrelerin aylık güncellemesini zorunlu hale getiriyoruz." dedi. Haberin devamı için erişime tıklayınızYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER