Ortaöğretim Hemşire Yok Sayılıyor. Görüyor Musunuz ?

Hemşirelik bölümü lisans mezunu verilmediği dönemlerde bütün ihtiyaçlarını bizler gibi Ortaöğretim Hemşirelik bölümü mezunu kişiler ile sağlamakta olup hastalara, hasta yakınlarına ve hastane çalışma sistemine, hizmette kusursuzluk ilkesi gereği olabilecek en üst düzeyde eksiksiz bir biçimde görevlerini yerine getirmiştir.

Ortaöğretim Hemşire Yok Sayılıyor. Görüyor Musunuz ?

 Osmanlı Devletinde mesleki eğitim verilmesi, Tanzimat döneminde eğitim ve sağlık alanında başlamıştı. Yani hemşireliğin ilk başladığı yıl 1912 idi. Önce kurslar ile başlayan bu kutsal mesleğin; eğitim süresi 2 yıl 6 ay iken daha sonra 3 yıla ve en sonunda 4 yıla çıkartılarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanarak meslek lisesi denkliği kazanmıştır. Yani Osmanlı Devleti gibi büyük bir devlette bile hemşirelik eğitimi bizim aldığımız genç yaşlarda alınmaya başlamıştır. Biz Ortaöğretim Hemşireler de hem aldığımız eğitim ile hem de hastaların bizlerden istediği ve beklediği güleryüz, etkili bir iletişim, empati yapma ve ekip çalışmasına uyum gibi becerilerimiz ile hastaneler de en iyi hizmeti verecek bireyleriz.

Biraz sayısal verilerden bahsedecek olursak; Şuan Türkiye’de yaklaşık 450 devlete ait, 200 kadar da özel sağlık meslek lisesi mevcuttur.2017 yılına kadar yılda en az 15 – 20 bin arası sağlık meslek lisesi mezun verdi ve yapılan mevzuat değişikliği ile 2017 yılından itibaren hemşire ünvanı ile mezun olma durduruldu. Fakat 120 Bine aşkın Hemşire ünvanına sahip ortaöğretim hemşire mağdur oldu. 2016 KPSS ile yapılan yaklaşık olarak atama sayıları, Lisans Hemşire:12000 Ortaöğretim Hemşire:680 
Şuan ise iki bölüm arasında ki fark yaklaşık 1/18 oranına çıkmıştır. 

Sizler de yukarıdaki SB SHGM tarafından hazırlanan istatiksel tablodan da göreceksiniz ki sadece son 4 sene içinde bile 92 bin küsur mezun ile sayımızın matematiksel olarak arttığını görmekteyiz. 

4 yıllık eğitim süresince alınan mesleki temel dersler aşağıda mevcuttur. 

Yukarıda ki derslerden de anlaşılacağı gibi Anadolu Sağlık Meslek liselerinde Hemşire diplomalarını almak için mesleğimizle alakalı bütün dersleri en donanımlı bir şekilde gördük. Teorik ve pratik anlamda kendimizi geliştirdik. 

Yönetmeliğe göre “Sağlık hizmetlerinin verildiği tüm alanlarda etkin bir şekilde görev alır, oluşturulan sağlık politikalarının yürütülmesinde, mevzuat çerçevesinde karar mekanizmalarına katılır.” Maddesi ile Sağlık Bakanlığı Onaylı Ortaöğretim Hemşire diplomalarımızla hakkımız olan adil atamayı istiyoruz. Lisans meslektaşlarımız ile aramızda ki adaletsiz alıma son verilmesini istiyoruz. 

Ortaöğretim Hemşire olduğumuz gerekçesi ile bu kutsal mesleğimizi küçük düşürdüğümüz yönünde ki ithamlara son verilmesini istiyoruz. 
Sayın Cumhurbaşkanımızın16 Nisan seçimleri öncesi 11 Nisan 2017’de aynen şöyle bir söylemi olmuştur: ‘’Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden dahi meslek liselerinden dahi mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım’’ ve bizler Cumhurbaşkanımızın bu sözünün tutulmasını istiyoruz. 
Kamuajans.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER