Nöbet Listelerinde Yolsuzluk İddialarına İnceleme

Çorum'un yerel gazetesi Haberci 19'un gündeme getirdiği Çorum Dodurga ilçe Entegre Hastahanesi’nde ve Oğuzlar Entegre Hastanesinde yaşandığı idda edilen ve belgelerinin yer aldığı haberlerinin üzerine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada inceleme başlattığı duyuruldu.

Nöbet Listelerinde Yolsuzluk İddialarına İnceleme

Yapılan açıklamada; "Haberde nöbetlerde yolsuzluk yapıldığı ve haksız kazanç elde edildiği iddia edilmektedir. il Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı İlçe Entegre hastanelerine ait nöbet evrakları incelenerek, 03. 1 0.2019 tarih ve 832 sayılı Müdürlük Makam Oluru ile gerekli soruşturma başlatılmıştır.2 (iki) Muhakkik incelemede görevlendirilmiş olup, inceleme süreci devam etmektedir. Ayrıca haber içeriği ile benzer bir içerikte, müdürlük makamına 02.10.2:,019 tarihinde sunulmuştur. Müdürlük Makamına sunulan dilekçeye istinaden; 07.10.2019 tarih ve 849 Sayılı Müdürlük Makam Oluru ile dilekçede iddia edilen hususlar önceki inceleme ile benzer ile benzer kapsamdadır. Konunun müfettiş tarafından incelenmesi ve soruşturulması için Sağlık Bakanlığından görevlendirilmesi de talep edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denilmiştir. Yapılan haberlerde Oğuzlar Entegre Hastahanesi için; Oğuzlar Entegre Hastahanesi’nde Mayıs 2019 tarihinde Adana’ya izine giden Büşra T’ye, Sorumlu Hemşire Murat K. Tarafından izinde olduğu dönem için  günlerce mesai yazıldığı Sorumlu hemşire Murat K’nin bazı personellere uyguladı bıktırma nöbeti ise aile yapısını bozacak türden. 9 günlük bayram tatilinde bir personele 5 gün boyunca görev yazmak suretiyle mobing uygulaması  Sorumlu Hemşire Murat K.’nin 2014 yılından resmi evraklara, daire amirlerinin imzalarını taklit ettiği ve uyguladığı Sağlık sorunları nedeniyle rapor alan H.Ç isimli çalışana yazılan nöbetler bir ay boyunca kendisine yakın olan S. K, isimli sağlık çalışanına yazdığı  Sorumlu Hemşire Murat K’ hakkında şu ana kadar yaptığı etik olmayan ve yasalara aykırı davranıştan dolayı yetkili kurumlardan bir inceleme ve araştırmaya da tabi tutulmadığı   Sorumlu Hemşire Murat K. Tarafından, Adana iline izinli giden Büşra K.’ye mesaideymiş gibi tutmadığı nöbetin yazıldığını fark eden personele hakaretlere varan davranışı ise ne kanunlara uygun nede insan onuruna. Bu konuda hakkını arayanlara,’’ o yetim yetim’’ idare edeceksiniz diyen Murat K’nin, nedenleri soran sağlık çalışanlarına ise ‘’ sizin arpanız fazla geldi’’ diye hakarete varan cümleler kurduğu öğrenildi. iddaları yer almıştı. Çorum Dodurga İlçe Entegre Devlet Hastanesi için Nöbet çizelgelerinde  Sorumlu Hemşire görevini yapan Seda Ç. ‘nin hiçbir ayı nöbetsiz geçirmediği  Baş Hekimin ise bazı aylarda hiçbir hafta sonu hastaneden ayrılmadığı  iddaları yer almıştı.  Aylarca 24 saat üzerinden kendisine ve sorumlu hemşire S. Ç ‘ye, bazı ATT ve sağlık çalışanlarına, 24+8,24+16,24+24+24, aylarca nöbet yazıldığı, bazı personele nöbet yazılmadığı  iddaları yer aldı.    

                     Kaynak:https://www.haberci19.com/2019/10/09/hastanede-saglik-disinda-yasa-disi-her-seyi-yapmislar/                                        https://www.haberci19.com/2019/10/11/kayirma-boyle-olur-izinde-olana-bile-nobet-parasi/                                             https://www.haberci19.com/2019/10/12/hastanelere-inceleme-baslatildi/

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER