Kanseri duman etti!

Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel'e adını yazdırarak hepimizi onurlandırdı. Türk bilim adamı, DNA onarımı hakkındaki çalışmasını anlatırken tiryakileri uyardı: Kanserin en büyük nedeni sigaradır

Kanseri duman etti!
Mardinli Prof. Dr. Aziz Sancar, '2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alarak büyük bir başarıya imza attı. Sigara içmemenin önemine değinerek, tiryakilere hayati uyarılar yaptı. Türkiye, son günlerin en güzel haberiyle gururlandı. Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Aziz Sancar, "2015 Nobel Kimya Ödülü"nü kazandı.

'İÇMEZSEN YÜZDE 30'U KAYBOLUR' 
Prof. Dr. Sancar kendisine Nobel kazandıran "DNA onarım mekanizmasının nasıl işlediği" üzerine gerçekleştirdiği araştırmasını anlattı. Kanser türlerinin en tehlikelisinin akciğer kanseri olduğunu söyleyen Sancar, sigaranın içindeki kimyasal maddelerin kansere neden olduğunu belirterek, sigara içmemenin hayati önemini şu sözlerle vurguladı: "Nobel Ödülü, DNA onarımı üzerindeki çalışmalarım için verildi. DNA onarımı, hem kanser yapan ajanlardan hem de kanser tedavisi için kullandığımız ilaçların yaptığı DNA hasarlarını ortaya çıkarıyor. İki önemli kanser yapan etkenlerden biri güneş ışığıdır. Deri kanseri yapıyor. Ancak deri kanserinin tedavisi var. En tehlikeli olan akciğer kanseri. Sigaranın içindeki kimyasal maddeler DNA'yı tahrip ediyor. Bu da kanser yapıyor. Benim çalıştığım DNA onarım mekanizması, sigara dumanının yaptığı tahribatı tamir ediyor. Hasta durmadan sigara içerse buna DNA onarım mekanizması yetişemiyor. Dolayısı ile kanser oluşuyor. Benim DNA onarımını arttırıp, bunu daha etkin yapacak durumum yok. O bakımdan kanseri önlemek için en iyisi sigara içmemek. Sigara içmezsen zaten öldürücü kanserin yüzde otuzu kaybolur. Sigara içiyorsan sonra bana gelirsin, 'Kanser olmuşum tedavi et' dersin, olur ama sigara içmezsen zaten bana ihtiyacın yok."İLAÇLARIN ÇOĞU DNA'YI TAHRİP EDİYOR
DNA onarımı konusunda yaptığı çalışmasıyla kanser tedavisine umut olan Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser ilaçlarının çoğunun DNA'yı tahrip ettiğine dikkat çekti. Sancar, "DNA onarımı kanser tedavisi için de önemli. Biliyorsunuz kanser tedavisinde en büyük sorun saç dökülmesi ve mide bulantısı" dedi.

SANCAR İÇİN ANI DEFTERİ AÇILDI
NOBEL'Lİ Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar için memleketi Mardin'deki bir alışveriş merkezinde anı defteri açıldı. Vatandaşlar, Türkiye'nin gururu olan Prof. Dr. Sancar ile ilgili duygularını deftere yazdı. Sancar'a gönderilecek defterde Mardinliler, Türk bilim adamını memleketi Mardin'de görmek istediklerini vurguladı.

Takvim GazetesiYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER