Kadınlar Gününde, kadın vali yardımcısından süt iznindeki kadın aile hekimine ceza!

Dünya Kadınlar Gününde Kahramanmaraştaki kadın vali vardımcısının süt iznindeki bir kadın aile hekimine verdiği ihtar cezası tepki çekti

Kadınlar Gününde, kadın vali yardımcısından süt iznindeki kadın aile hekimine ceza!

“Dünya Kadınlar Günü” olarak anılan bir günde aile hekimine ceza. Çocuk sahibi olmak ve çocuğuna anne sütü verebilmek kadının en temel hakkı olarak kabul ediliyor.

Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanının öncülüğünde dünyaya çocuk getiren, çocuğunu emziren anneler için pozitif ayrımcılık politikası başlatılmıştı. Şu anda da doğum yapmış kadınlara ücretli yarım gün çalışma hakkı getirilmişti.
Kamuda çalışıp da bu haklardan yararlanmayan tek grup Kadın Aile Hekimleri.
Dün kutlanan Dünya Kadınlar Gününde, Kahramanmaraş’tan gelen haber tam bunu vurgulayacak şekilde. 
Kahramanmaraş’ta normal mesaisi için süt iznini kullanan aile hekimi Dr. H.Y.T. ‘ye zorunlu cumartesi mesaisinde süt izni kullandığı için 20 ceza puanı verildi. Aile-Sen Başkanı Dr.Lüffi Tiyekli konu hakkında Medimagazin'e şu bilgileri verdi:
“Meslektaşımız resmi olarak süt izni kullanıyor. Normal mesai günlerinde hiçbir sorun olmuyordu. Ama bir cumartesi paranoyası oluştu. Cumartesi günleri mesai uzatılmasının kabul edilmesi için bütün baskı yöntemleri kullanılıyor. Bu verilen en trajikomik olanlardan.
Arkadaşımız verdiği savunmada “süt izninde “olduğunu belirtmiş. Buna rağmen veli yardımcı (ki kendisi de bir kadın) savunmayı yeterli görmeyerek ceza vermiş.
Aile hekimliği ile yapılan itirazları dosyaları kimsenin okuduğunu, değerlendirildiğini zannetmiyoruz. Kahramanmaraş ta yaklaşık 2000 dosya oldu. Ceza yazılarını Halk Sağlığı Mdürülüğü’ndeki memurlar hazırlıyor, savunmaları da onlar alıyor, itirazları da onlar değerlendiriyor. Onlar da gelen talimat ile herkesi ceza veriyor. Yazıyı imzalayanların bile haberi olduğunu sanmıyorum. 
İşlemlerin hepsi zaten usulen hatalı. Yakında mahkemelerimiz sonuçlanacak.
Meslektaşımız bu cezaya itiraz etmeyecek. Mahkemeye de vermeyecek. Çerçeveletip odasına asmayı düşünüyor. Herkese anne ve aile hekimi olmanın ne kadar zor olduğunu göstermek istiyor.
Bu ülkede süt izni kullandırılmayan tek meslek grubu aile hekimleri olarak anılacaktır.”


Medimagazin

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER