Hatalı ameliyata 2 ay meslekten men!

2014 yılında gerçekleştirdiği bir ameliyatta hatalı olduğu gerekçesi ile profesöre 2 ay meslekten men cezası verildi

Hatalı ameliyata 2 ay meslekten men!
Muğla Tabip Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Cerrahi servisinde görevli Prof. Dr. Savaş Demirbilek'e, 2014 yılında gerçekleştirdiği bir ameliyatta hatalı olduğu gerekçesi ile 2 ay meslekten men cezası verdi.
Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde yaşayan 14 yaşındaki Ali Said Tuzcu, 2014 yılının Aralık ayında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde apandisit ameliyatı oldu. Çocuk Cerrahi Servisi'nde görevli Prof. Dr. Savaş Demirbilek tarafından ameliyat edilen ve gece rahatsızlanan Ali Said Tuzcu'nun operasyon esnasında sol kasık ana damarının hasar gördüğü yaklaşık 15 saat sonra yapılan ikinci ameliyatta ortaya çıktı. İlk ameliyat sırasında sol kasık ana damarının hasar görmesinin ardından devam eden süreçte iki kez kalbi duran, iç organları hasar gören, böbrekleri iflas eden, solunum cihazına bağlanan ve sol ayağı sakat kalan Ali Said Tuzcu, daha sonra sevk edildiği Ege Üniversitesi'nde 5 ay gördüğü tedavinin ardından hayata tutundu. Yaşanılan bu olayın üzerine Tuzcu ailesi ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Savaş Demirbilek hakkında Muğla Valiliği'ne, Cumhuriyet Savcılığı'na ve Muğla Tabip Odası'na Lunabet şikayetçi olmuştu.
SORUŞTURMA 17 AY SÜRDÜTuzcu ailesinin şikâyeti üzerine Muğla Tabip Odası Prof. Dr. Savaş Demirbilek hakkında soruşturma başlattı. 17 ay süren soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Muğla Tabip Odası, Prof. Demirbilek'in gerçekleştirdiği ameliyatta Tıbbi Deontoloji Tüzüğünün 2. maddesini ve hekimlik meslek etiği kurallarını ihlal ettiğine karar verdi. Bu nedenle Demirbilek, Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) disiplin yönetmeliği 5-p maddesi gereğince 2 ay meslekten men cezası aldı.
ÜNİVERSİTE KOMPLİKASYON DEMİŞTİ 

2014 yılında gerçekleşen ameliyatla ilgili olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de Prof. Dr. Savaş Demirbilek hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada yaşanılanların ameliyata bağlı komplikasyon olduğuna, Demirbilek hakkında dava açılmasına gerek bulunmadığına ancak ameliyatlar konusunda uyarılmasına karar verilmişti. Üniversitenin kararına Tuzcu ailesi itiraz etmiş hazırlanan soruşturma dosyası Danıştay 1. Daire Başkanlığı'na gönderilmişti. Savaş Demirbilek hakkında dava açılıp açılmayacağına Danıştay 1. Daire Başkanlığı karar verecek.

Kaynak/Habertürk

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER