Hastanede Kürtaj SKANDALI

Girne Polisi bir kürtaj şebekesini ortaya çıkardı. KKTC yasalarına göre 10 haftalıktan sonra kürtaj yapmak yasal olmadığı halde 30 haftalık hamilelere dahi kürtaj yaptıran doktor ve ekibi tutuklandı. Tarlaya gömülen fetuslar bulundu.

Hastanede Kürtaj SKANDALI
2013-2016 yılları arasında, Girne’de faaliyet gösteren Ada Hospital isimli sağlık merkezinde, yasal sınır olan on (10) haftadan büyük fetusların ameliyatla gebeliğin sonlandırıldığı tespit edildi.

Girne’de bir doğum kliniğine polis tarafından yapılan baskında, hamileliği ilerleyen ve yasal olan 10 haftalık kürtaj süresini aşan kadınlara kürtaj yapan bir şebeke ortaya çıkarıldı. Yasal kürtaj süresini aşan kadınlara hamileliklerini 30’ncu haftasında bile kürtaj yaptığı öğrenilen dört kişi polis tarafından göz altına alındı. Polis ayrıca Girne dışında bir arazide gömülü olan 5 adet yaklaşık 30 haftalık fetus bulduğu ve bu fetus sayısının çoğalabileceği ifade ediliyor.


Polis, Karakum Eski Zeyko Yağ Fabrikasının bulunduğu bölgede bir fetüs ve Çatalköy’de Hz. Ömer Türbesi yakınlarında ağaçlık alan içerisinde toplam 4 adet fetüs kalıntılarının da gömülü olarak bulunduğunu açıkladı.

Polis Basın Subaylığından alınan bilgiye göre, Girne’deki özel bir hastanede meydana gelen olay, 2013 ile 2016 yılları arasında yapıldı. 

Söz konusu kürtaj şebekesinin Türkiye’den hamileliği ilerlemiş kadınları ülkeye getirdiği ve hamilelik evresine bakılmaksızın kürtaj uyguladığı ifade ediliyor.
Kürtaj şebekesinin başında Fahri Karagözlü adlı kadın doğum uzmanı ve ekibin bulunduğu öğrenilirken, polisin olayı çok yönlü olarak araştırdığı ve şebekenin Türkiye’deki bacağını ortaya çıkarmak için soruşturmanın Türkiye’ye de sirayet etmesinin muhtemel olduğu belirtiliyor. Polis kaynaklarından elde edilen bilgilere göre bugün devam edecek soruşturma ve tutukluların ifadelerine bağlı olarak tutuklu ve gömülü fetüs sayısının artma ihtimalinin güçlü olduğu öğrenildi.

15:26 - SORUŞTURMA GENİŞLİYOR

Girne’de faaliyet gösteren “Ada Hospital” isimli özel hastanede yasal olmayan şekilde hamileliğin sonlandırılması olayı ile ilgili bugün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan 3’ü doktor, 1’i anastezist, 1’i ebe, 1’i hemşire,1’i sekreter ve 1’i de güvenlikçi olmak üzere toplam 8 kişi hakkında 3’er gün tutukluluk emri verildi.Kıdemli Yargıç Fatma Şenol’un baktığı davada ilk sözü alan Savcı Emine Taşkın olayı soruşturan Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli Polis Çavuşu Namık Kemal Baz’dan olay hakkında mahkemeye bilgi vermesini istedi.

Polis Çavuşu Namık Kemal Baz ilk olarak işlenen suçun örtülmesiyle ilgili olarak mahkemeye bilgi verdi.

Baz, verdiği bilgide, 2013 ile 2016 yılları arasında meydana gelen suçlarla ilgili zanlı Aziz Dağgün (E -34) ile zanlı Cemaliye Ölmez’in (K-38) methaldar oldukları ve dün tutuklandıklarını belirterek, sözkonusu şahısların bu tarihler arasında “Ada Hospital” adlı özel sağlık merkezinde yasal sınır olan 10 haftadan büyük fetüsler için ameliyat edilerek gebeliğin sonlandırılmasında suçun örtülmesi suçunu işlediklerini kaydetti.

Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli Polis Çavuşu Namık Kemal Baz mahkemeye verdiği diğer bilgide de zanlı Mehmet Ali Tunçbilek (E-40), zanlı Verda Tunçbilek (K-41), zanlı Fahri Karagözlü (E-66), zanlı Rasıha Serdaroğlu (K-65), zanlı Ayşegül İşbilir (K-30) ve son olarak tutuklanan Taner Okburan'ınn (E-64) 2013-2016 yılları arasında “Ada Hospital’ adlı özel sağlık merkezinde yasal sınır olan 10 haftadan büyük fetüsler için ameliyat edilerek gebeliğin sonlandırılmasında methaldar olduklarını ve dün tutuklandıklarını kaydetti.


Bazı, zanlıların suçun örtülmesi ile emare olarak el konulan 1 bebek ve 4 adet fetüs olayı ile bağlantısı bulunduğunu söyledi.

Mehmet Ali Tunçbilek (E-40), zanlı Verda Tunçbilek (K-41),  zanlı Fahri Karagözlü’nün (E-66) gönüllü olarak ifade verdiğini, Rasıha Serdaroğlu’nun (K-65), mahkemeye çıkarılmadan az önce tutuklandığını ve diğer zanlıların henüz ifade vermediğini belirten Baz, ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılması ve alınması için, gerekli ifade ve emareler bulunduğunu belirtti.

Baz, Ada Hospital’ın sahipleri olan Mehmet Ali Tunçbilek (E-40), zanlı Verda Tunçbilek’in (K-41) olayla ilgili bilgileri olduğunu; diğerlerinin ise operasyonlarda görev aldıkları ve elde edilen bilgilerle ilgili elde şahadet mevcut olduğunu söyledi.

Polis Çavuşu Namık Kemal Baz mahkeme verdiği bilginin ardından zanlılar hakkında 3’er gün tutukluluk talep etti.

Mahkeme de tutukluk emri verdi.


//www.kibrispostasi.com/

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER