'Ev ev terapi dönemi'

Terörden zarar gören ailelere yönelik olarak sadece maddi destek değil, psikolojik ve sosyal destek de geliyor. Aile Bakanlığı harekete geçti.

'Ev ev terapi dönemi'
 Terörle oluşan ekonomik ve sosyal sorunları ortadan kaldırmak için Terörle Mücadele ve Rehabilitasyon Eylem Planı'nı devreye sokan hükümet, olayların ruhlarda açtığı yaraları kapatmak amacıyla da çalışma başlattı. Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bölge halkına hem psikolojik hem sosyal destek verecek. Bugüne kadar dört ilde pilot olarak uygulanan "aile danışmanlığı" uygulaması, hızla Doğu ve Güneydoğu illerinde devreye sokulacak. Aile hekimi gibi, her ailenin bir danışmanı olacak.

TÜM SORUNLAR BELİRLENECEK

Bakanlığın Aile Sosyal Destek Programı kapsamında görevlendireceği 'aile danışmanları' Güneydoğu ve Doğu'daki evleri tek tek dolaşacak. Etkin bir rehberlikle, aileler rehabilitasyondan geçirilecek.Aile danışmanları, GPS destekli olacak. Online olarak gittikleri haneyle ilgili bilgileri anında merkeze ulaştıracak. Şiddetten istismara, yoksulluktan yoksunluğa kadar hanedeki sorunlar tespit edilecek. İlgili kurumlar da, tespitler ışığında harekete geçecek. Program, şu ana kadar Kırıkkale, Sakarya, Rize ve Ankara-Altındağ'da pilot olarak hayata geçirilmişti.Okullarla bire bir iletişim

Bakanlık, çalışmalarında sosyal yardım ve hizmet sunan muhtarlıklar, okullar, kaymakamlıklar, belediyelerle de iletişim halinde olacak. Terör sebebiyle eğitimlerine ara vermek zorunda kalan öğrencilerin okuldaki durumları yakından takip edilerek, arkadaşlarına uyum sağlamaları için de destek verilecek.

PSİKOLOG TAKVİYESİ YAPILACAK

Aile danışmanlığı çalışmasına paralel olarak, yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde, çocuklardan başlanarak, vatandaşlara psikolojik destek verilecek. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaların genişletilmesi için bölgeye psikolog ve sosyal hizmet uzmanı takviyesi yapılacak.

Akşam Gazetesi

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER