Erdoğan’dan bedelli açıklaması: Kararname ile çıkarabiliriz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nden dönüşte uçakta, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, F-35’lerin Türkiye’ye teslimi konusunda “Trump F-35 konusunda yaptırıma karşı olduğunu açıkladı” ifadelerini kullanırken, “F- 35’ler son taksitle birlikte toplam 900 milyon doları ödemiş olacağız. 800 milyon doları zaten ödemiştik. 100 milyon dolar daha ödenecek birkaç gün içinde” diye konuştu. Bedelli askerlik üzerinde Milli Savunma Bakanlığı’nın çalışması olduğunu söyleyen Erdoğan “Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz. O zamana kadar da hazırlıklarımızı bitirmiş oluruz. Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan bedelli açıklaması: Kararname ile çıkarabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın NATO Zirvesi'ne damga vuran "adil paylaşım" çıkışı hakkında, "Türkiye'nin şu anda desteği yüzde 1,8 durumunda. Bizim tabii ayrıca malzeme ve mühimmat noktasındaki harcamalarımız da 30 milyar dolar civarında. Bizim böyle bir gayretimiz var. Türkiye bu noktada da iyi bir konumda. Bunu da artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Erdoğan, ekonomik hedeflerde kararlılık vurgusu yaparken, "Makro ve mikro ekonomik dengeler anlamında hassasiyetimizi korumaya devam edeceğiz. Bu hususta kararlılık önemli. Ekonomide söylem birliği de çok önemli. Her ağızdan ayrı bir ses çıkmamalı. Olumsuzluklara fırsat vermeyeceğiz" diye konuştu.NATO Zirvesi sırasında MİT'in Azerbaycan ve Ukrayna'dan FETÖ'cüleri Türkiye'ye getirmesine değinen Erdoğan, Ukrayna'dan bir FETÖ'cünün daha getirileceğini açıkladı. Yunanistan'daki 8 FETÖ'cünün durumunu Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile görüştüğünü söyleyen Erdoğan, "Çipras iyi niyetli hareket ediyor" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da görülen NSU davasında çıkan kararın tatmin edici olmadığını Almanya Başbakanı Angela Merkel'e ilettiğini söyleyerek, "Kendileri de farklı düşünmüyor" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'ne ilişkin, "Brüksel'deki bu toplantı, içeriği itibariyle başarılı geçen bir zirve oldu. Zirve münasebetiyle terörle mücadelede müttefik ve ortaklarımızdan terör örgütleri arasında ayrım gözetmeksizin tam destek ve dayanışma beklediğimizi vurguladık" dedi.

"Kültefin adil paylaşımı" konusunda Türkiye'nin üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdiğini vurgulayan Erdoğan, küresel barış ve istikrar hakkında "Müttefiklerin güvenlik kaygılarının ciddiyetle ele alınmasının zorunluluğunu, bunun güvenliğin bölünmezliği ilkesinin bir gereği olduğunu belirttik. Zirvede NATO'nun karşı karşıya kaldığı küresel sınamalara kendini uyarlamasına ve Avrupa Atlantik bölgesinde barış ve istikrarı korumaya yönelik önemli kararlar aldık. Bu çerçevede NATO'nun uyarlanmış komuta yapısı, müttefiklerin Afganistan'a desteğinin artırılması ayrıca kararlaştırıldı" ifadelerini kullandı. Haberin devamı için erişime tıklayınız

.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 17:12YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER