Doktor oldular “denk” olamadılar!

“DOKTOR AMA İŞSİZ”

Doktor oldular “denk” olamadılar!

Yurt dışında eğitimlerini tamamlayıp doktor olan Türk öğrenciler, kendi ülkelerinde denklik sorunuyla karşılaşmaya devam ediyor. Denklik kazanabilmek için Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) giren, yurt dışında diploma alan doktorlar, sınavı başarıyla geçseler bile ancak pratisyen hekim olabiliyorlar. YÖK tarafından yapılan TUS, denklik sorunu yaşayan doktorlar için geçilmesi büyük bir engel olurken aynı zamanda büyük haksızlıklara da sebep oluyor. Doktorluk gibi kutsal bir görevi ülkesinde icra etmek isteyen hekimler, yetkililerden bir çözüm bekliyor.

“DOKTOR AMA İŞSİZ”

Denklik sorunu yaşayanlardan biri olan Dr. Mustafa Yeşil, tıp fakültesi mezunu olmasına rağmen işsiz bir vatandaş olduğunu belirterek, “Yurt dışında tıp fakültesi mezunu olarak doktor oldum ve ülkeme geldim. Lakin ben mesleğimi yapıp ülkeme katkı sağlayabilecekken denklik sorunu yüzünden evimde oturmak zorunda kalıyorum. Birçok arkadaşım gibi yurt dışında yaşayabilirdim ve mesleğimi de yapabilirdim, lakin ben kendi vatandaşıma hizmet etmek istiyorum. Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) gibi bir engel var önümüzde. Türkiye’de mezun olmuş doktorların yüzde altmışı bu sınavda barajın altında kalıyor ve pratisyen olarak görev yapabiliyor. Biz barajı geçsek, sınavda tam puan alsak bile ancak pratisyen hekim olabiliyoruz. Bu haksızlıkların giderilmesi lazım” ifadelerini kullandı.“ÜLKEMİZE HİZMET ETMEK İSTİYORUZ”

Denklik sorununa takılan diğer mağdurlardan Dr. Erdi Balta ise, “Avrupa Birliği standartları doğrultusunda eğitim görmüş insanlar olarak, ben ve benim gibi yurt dışından mezun olan diğer doktor arkadaşlarım ülkemize hizmet etmek istiyoruz. Bizler hekimliği, egolarımız olmadan, ne olursa olsun yapacağımızdan da kimsenin şüphesi olmamalıdır. Uzun bir süredir denklik meselesinin çözümü için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu sorunun en kısa zamanda düzeleceğini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

https://www.milligazete.com.tr
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER