Bu merkezlerde Suriyeli doktor ve hemşireler çalışacak

Bakanlık sadece Suriyeli vatandaşların gideceği hastaneler de kuracak.

Bu merkezlerde Suriyeli doktor ve hemşireler çalışacak
SAĞLIK Bakanlığı, hastanelerde oluşan yoğunluk nedeniyle Suriyeli nüfusu 20 bini geçen Kilis, Antep, Hatay, Urfa, Maraş, İstanbul, Ankara şehirlerde Göçmen Sağlığı Merkezi kuracak. Güçlendirilmiş Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) benzeyecek olan bu merkezlerde sadece Suriyeli doktor ve hemşireler çalışacak. Hastalar, bu merkezlerden hastanelere sevk edilecek. Bakanlık gerekirse sadece Suriyeli vatandaşların gideceği hastaneler de kuracak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, mevcut hastane ve aile sağlığı merkezlerinin Türkiye nüfusuna göre planlandığını, ancak gelen Suriyeli misafirler nedeniyle bu hastanelerin kapasitelerinin yetersiz kaldığını kaydetti. Vatandaş mağduriyetini önlemek için çalışma başlattıklarını ifade eden Gümüş Hürriyet’e şunları söyledi:

40’IN ÜZERİNDE MERKEZ KURULACAK“Kilis’teki nüfusun bir katı kadar da Suriyeli var. Özellikle Kilis, Antep, Maraş, Urfa gibi şehirlerde sıkıntının farkındayız. Bu nedenle Bakanlık olarak Suriyeli nüfusu 20 bini geçen illere Göçmen Sağlığı Merkezi kurma kararı aldık. İlk planlamalara göre 40’ın üzerinde merkez kurulacak. Buradan sevk edilen hastalar hastanelere gidecekler. Böylece hastanelere başvuru sayısı azalacak. Hatta gerekli yerlere sadece Suriyeli misafirlerin gideceği küçük hastaneler de düşünüyoruz.

550 SURİYELİ DOKTOR GÖREV YAPACAK

Bu merkezlerde ve hastanelerde çalıştırılmak üzere 550 Suriyeli doktor ve 300 Suriyeli hemşirenin yetkinliğini değerlendiriyoruz. Yetkin olduklarına karar verirsek görevlendireceğiz. Sonuçta Arapça bilmeleri bizim için Asyabahis önemli bir artı.”Hürriyet Gazetesi

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER