Bıçaklanan Doktora Mektup Var!

Allah'tan korkun! Iğdır'da öldürülmek istenen doktorun arkadaşının kaleminden

Bıçaklanan Doktora Mektup Var!

"Uykusuz çok gecelerim oldu. Özellikle doktorluğu tercih ettiğim günden beri. Tıp fakültesine girmek için onca emekten sonra 6 senenin uykusuz geceleri ile geçti gençliğim. Sadece kendimin değil aileminde benim stresim ile yoruldukları onca uykusuz gecelerden sonra okulu başarı ile bitirdim. Sadece yardıma muhtaç olan insanlara derman olabilmek için. Sadece mesleğimin kutsallığını yüreğimde hissedebilmek için. Fakülteyi gençliğimin en güzel yıllarında diğer tüm yaşıtlarım daha az stres ve endişe ile geçirirken ben hayata onlardan daha geç ve daha fazla yorularak başlayabildim. Uzmanlık için yaptığım onca çalışmalar sadece uykusuz gecelerime bir diğerini ekledi. Asistanlığım ise bu yorucu gün ve gecelere 4 sene daha ilave etmemi sağladı.
Her ameliyattan sonra bir sonraki sabaha hastalarımın durumunu düşünürken yorgun sabahlarıma biraz daha ekledim.Hergün bir insanın hiçbir şekilde tahammül edemeyeceği performansta çalışırken yıllarca biriken yorgunluğuma yine biraz daha ekledim.Teşekkür beklemedim, hakkımdan fazlasını asla arzu etmedim.
Ve bu yorgun günlerimden işte bugün Iğdır Devlet Hastanesinde 3 oda ötede doktor arkadaşımın odasından gelen çığlıklarla irkildim. Normalleştirilmiş ve bazı insana rutin bir hak olarak tevdi edilmiş sağlıkta şiddet ile ilgili bir olay zannetiğim bu çığlığa yöneldim. Hastanede o kadar çok kavga dövüş ve benzeri çirkinlikler görmüş olduğumdan olacak bunu da öyle birşey zannettim. Ama bu çığlık çok farklı idi. Ta derinlerden geliyordu ve tüm yorgunluklarımı parçalayacak cinstenti. Çaresizce koştum ve kapıda kanlar içerisinde yatan doktor arkadaşımı gördüm. Karnından ve göğsünden tam kalbinden bıçaklanmıştı. Çaresizdim çünkü bana hastalara şifa vermem için eğitim verilmişti. Hastası tarafından canice bıçaklanan doktorlara müdahale etmem için değil. Cerrahtım ve elime çok kan bulaşmıştı ama meslektaşımın kanı ellerime bulaşmamıştı ve bulaşması için bunca yıl emek vermemiştim. Bir çok hastamı teskin etmiştim ama ‘abi nefes alamıyorum’ diyerek ellerimin arasından kayıp giden meslek arkadaşımı ‘abi dayan’ diye teskin etmemiştim. Birçok yere yetişmek için koşmuştum ama benim yaşımdaki meslektaşımın hayatını kurtarmak için ameliyathaneye hiç ama hiç koşmamıştım.Günde yüz insana selam vermek bile zorken yüz tane hasta bakmaktan yüksünmüyorum artık yada hiç terbiyesi olmayan birisinin kapıma gelip bana ve aileme küfretmesine. Yada kendisi için zararı olan bir ilacı hasta cahilliğinden kendisi zarar görmesin diye kullanmamasını anlatırken verdiğim emeğe ve gayreti de önemsemiyorum artık. Yaptığım bunca emeğin hiçbir maddi karşılığı olamayacakken ve olamazken çok para kazanıyor diye insanların kem gözlerine de aldırış etmiyorum. 
SADECE TEK BİR ŞEY İSTİYORUM. YENİ BİR SABAHA UYANDIĞIMDA BİR MESLEKTAŞIM HASTASI TARAFINDAN HERHANGİ BİR SEBEPLE ÖLDÜRÜLMESİN. ÖLDÜRÜLMEDEN BİR GÜN DAHA YAŞASAM YETER.
Dr. Taha Sezer"
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER