Bartın Devlet Hastanesinde Sular Durulmuyor

Bartın Devlet Hastanesinde Başhekim Abdullah Danışman göreve geldikten sonra hastanede bir dizi değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler hastanenin içerisinde ciddi huzursuzluklara ve olumsuzluklara neden oldu.

Bartın Devlet Hastanesinde Sular Durulmuyor

Basında yer alan onlarca olumsuz habere karşın Hastane Yönetimi tanışma toplantısının dışında basın mensuplarına bilgi aktarımında bulunmadığı gibi eleştirilere ve iddialara da basın aracılığı ile yanıt vermedi.

Hastane Yönetiminin kamuoyuna karşı sessizliği devam ederken hastane içerisinde ise fırtınalar kopma devam ediyor. İşte birbirinden ilginç  o iddialar; Acil Yoğun Bakım fotoğrafları hala yayınlanmadı Yeni Başhekim Abdullah Danışman eski acil yoğun bakım fotoğraflarını kendisi yapmış gibi çekip kamuoyu ile paylaştı. Ancak birinci kata yapılan acil yoğun bakım fotoğraflarını hala yayınlayamadı. Birinci kata yapılan yoğun bakım, yoğun bakımın gerekli şartlarını taşımıyor. Acil yoğun bakım müşahade ve gözlem odasına çevrildi. 10 tane yatak otomatikman gitti. Bu servise yatacak olan 10 hasta mecburi olarak il dışına sevk olacak anlamına geliyor. İsteyeni de istemeyeni de acile çektiler Başhekim, Başhekim Yardımcısı, Başhemşire bir kurul oluşturdu. Bu kurul hemşireleri üçerli-dörderli odaya alıp boylarına, poslarına ve kilolarına bakarak “Acile geçmek istiyor musunuz?” diye sordular. Kurul, isteyeni de istemeyeni de acile çekti. Nöbetsiz hemşire nöbetli kısma alındı Acilden çekilen hemşireler özel kısma geçirildiler.

Buna karşılık 25 yılının üzerinde çalışma süresi olan ve bu süre boyunca nöbet tutarak artık nöbet zorunlulukları kalkan hemşireler ise nöbet zorunluluğu olan kısımlara geçirildiler. Nöbet zorunluluğu olmayan kısımlara 5-6 yıllık yönetime yakın çalışanlar ve arkasında kuvvet olanlar geçirildi. Hangi doktorların eşi raporlu? İddialar arasında hastanede ihtiyaçtan dolayı heyet raporu almak isteyenlere Başhekimin izin vermediği de yer alıyor. Buna karşın yönetime yakın bazı doktorların eşleri heyet raporlu ve hasta olmadığı halde hastaneden maaş ve döner sermaye alıyor. Neden özel şirkete verildi? Hastanede bilgisayar işini yapan bir kişi devletten maaşını ve döner sermayesini alırken bilgisayar işi özel şirkete verilip özel şirketi de denetleyen başka bir şirkete de tekrar para verildi. Lise mezunu kat sorumlusu yapıldı Kat sorumluları mevzuat gereği üniversite mezunu olması gerekirken lise mezunlarından kat sorumlusu yapıldı. Büyütüldü denilen odada yatak sayısı düştü Endoskobi odası büyütüldü denilirken odadaki yatak sayısı 4 yataktan 3 yatağa düşürüldü.Başhekim odasını neden değiştirdi? Başhekim kendi odasını ayırdı ve hastane personeli de dahil kendini halktan da uzaklaştırdı. Odasının önünden personel ve vatandaş geçmesine izin vermiyor. Kapılar neden kilitlendi? Acil yangın koridorları ve acil yangın merdivenleri için gerekli düzenlemeler yapılmadan geceleri dış kapılara kilit vurulmaya başlandı. Yangın ya da olası bir facia durumunda insanların çıkış yapabilecekleri tek nokta olarak acil girişi bırakıldı. Doktorların döner sermayesi kesildi? Başhekimi şikayet eden bazı doktorların döner sermayesi kesildi. Basın açıklaması öncesinde tehdit Çalışanlar, Sağlık Sen tarafından yapılan Hastanemize Sahip Çıkıyoruz temalı basın açıklamasına katılmamaları için tehdit edildi.

Katılanlar hastane yönetimi tarafından üçüncü kattan kameraya çekildi ve katılanlar tek tek tespit edildi. Saat 12:00’da gerçekleşecek basın açıklaması öncesinde basın açıklamasına katılımları engellemek için saat 11:30’da başhekim katlardan ve servislerden herkesi toplayarak toplantıya çağırdı. Tüm birim sorumluları personelin basın açıklamasına katılmaması yönünde tehdit edildi. Korku hastanesine dönüşüm Doktorların odaları habersiz şekilde değiştirildi. Servisi tanımayan hemşireler katlarda görevlendirildi. Katlarda servis hemşirelerinin sayısı azaltıldı. Çalışanlarda korku yaratıldı. Kredili mal alımı nedir? Hastane yönetimi, idareleri piyasadan kredili mal almaya yönlendirip ciddi vade farkları ödenmesine sebep oldu. İzinlere müdahale İzinlere Başhekim tarafından müdahale edildi. Başhekim izinleri insiyatif dahilinde verip-kesmeye başladı. Korkunç iddia - Tüberküloz Laboratuarı kapatıldı Tüm bu iddiaların yanı sıra Tüberkülozlu hastalara yataklı servislerin kapatıldığı da yeni iddialar arasında. Bölgemizde ihtiyaç duyulan bir servis olmasına rağmen iki yataklı ve tek odalı tüberküloz servisi kapatıldı mı? Tüberküloz laboratuarı kapatıldığı ve tanı konulup tedavi altına alınabilecek hastaların sevk edildiği de o iddialar arasında. Sevk sırasında öldü “Takdiri İlahi” denildi Tüberküloz şüphesi olan ve sevkine gerek olmayan hastaların sevke zorlandığı bu şekilde ki bir hastanın sevk sırasında yaşamını kaybetmesine “Takdiri İlahi” yorumu yapıldı.

Kaynak://www.bartintv.com.tr/
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER