ASM'lerle ilgili iddialar: Diploma kiralıyorlar

Şanlıurfa'da ASM'lerde çalışan tıbbi sekreterler eksik ve yetersiz deneyimler nedeniyle doktorların diploma kiralama karşılığı personel aldığını ve mevcut haklarının kendilerine verilmediğini iddia etti. Tıbbi sekreteler İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığını göreve çağırdı.

ASM'lerle ilgili iddialar: Diploma kiralıyorlar

Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) tıbbi sekreterler haksızlığa uğradıkları gerekçesiyle çalışma koşullarından şikayetçi.

Şanlıurfa'da ASM'de çalışan tıbbi sekreterler maaştan, izin haklarına kadar pek konuda mağduriyetlerini dile getirdi. İlk olarak doktorların masraflar ve personel giderleri için kendilerine verilen cari giderleri personel dışı harcamalarda kullanıldığını belirtip, klimasız ortamda 40 derece sıcaklıkta çalıştıklarını belirten tıbbi sekreterler sorunlarının bununla sınırlı olmadığını söyledi. İddiaya göre doktorlar personel çalıştırmak yerine "Sigortanı yatıralım" diyerek diploma kiralıyor. Denetim günü ise diploması kiralanan kişiyi çağırıp ASM personeli gibi gösteriliyor. Denetim yetersizliğinden şikayet eden tıbbi sekreterler diploma kiralama yöntemi ile kendilerinin açıkta kaldığını belirterek yetkililere "Bu yönteme son verilsin" diyerek seslendi. 

İsmini açıklamak istemeyen tıbbi sekreterlerin ifadelerine göre sorunlar bununla da sınırlı değil. ASM'de personelin sigorta prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Personele görevi dışında işler veriliyor ve yine cari giderlerden karşılanması gereken yemek- yol parası verilmiyor.  Her işçinin hakkı olan kıdem tazminatından mahrum bırakılıyor.

Bu uygulamaların mağduriyete neden olduğunu belirten tıbbi sekreterler İl Sağlık Müdürlüğüne seslenerek "Bunun önüne geçilmesi lazım. İl Sağlık Müdürlüğü bir an önce bir şeyler yapmalı, Sağlık Bakanlığı harekete geçmeli, çok büyük haksızlık var" dedi. 

AJANS URFA 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Baş yoksa Baş gelir
Baş yoksa Baş gelir - 12 ay Önce

Haberin içeri içler acısı Medi haber ailesine tşk ederiz her zaman tıbbi sekreterlerin yanında oldu tüm tibbi sekreterler adına tşk ederim bir kez daha MEDİ HABER AİLESİNDEN küçük bir ricamız var Tıbbı sekreterlerin bu sorunu kendi sorunu gibi görerek Kendi imkanlarını sonuna kadar kullanıp Tıbbi sekreterlerin bu büyük sorunu TÜM medyada duyurmasını dilerim ve bu minet altında kalmayacağımız tüm tibbi sekreterler adına söz veriyorum

SIRADAKİ HABER