Akdağ'dan, Sağlık Personeli Alım Açıklaması...

Personel atamaları

Akdağ'dan, Sağlık Personeli Alım Açıklaması...
Akdağ, sağlık muhabirlerinin katılımıyla bir otelde düzenlenen toplantının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanlığına personel atamalarının ne zaman yapılacağına ilişkin bir soru üzerine, bu konuda Maliye Bakanı ile henüz görüşemediğini ancak en kısa zamanda görüşmeyi planladığını söyledi.

"Devlet hizmeti yükümlülüğü olan bazı sağlık çalışanlarının metropollerde bir anlamda usulsüz olarak kural dışı çalıştıklarının" tespit edildiğini belirten Akdağ, şu anda bu sayıyı net olarak belirlemeye çalıştıklarını söyledi.Özel sektörle de bu konuyu görüşeceklerini dile getiren Akdağ, şöyle devam etti:

"Bir hekim olarak benim de çok hoşlanmadığım bir konu. 5 ve 6. bölge illeri veya ilçeleri dediğimiz Kastamonu'nun bir ilçesinden tutun Mersin'in bir uzak ilçesinde, Doğu Anadolu'daki illere varıncaya kadar hekim istihdamı yapabilmek için kanun yapabilmiş durumdayız. Milletin iradesi bir karar vermiş durumda, bunu çiğnetemeyiz. Ne zaman ki sayılarımız artar, ihtiyaç kalmaz, bu değişir. Ben uzmanlık diplomamı aldım, 300 gün ila 500 gün arasında devlet hizmeti yükümlülüğümü tamamlamam gerekiyor. Bunu tamamlamadan hekimlik pratiğini yapmak mümkün değil. Ben bunu tamamlamadım ama özel hastane bana fırsat verdi tamamlıyorum. Bu, şu an hukuken suç ve ben bunun üzerine her türlü hukuki yollara gideceğim. Bu, dengesizliğin en önemli sebeplerinden birisi."

Teşvik edici mekanizmaları geliştireceklerini anlatan Akdağ, şunları kaydetti:

"Sözleşmeli kanunumuz var, buradaki kadroyu da 20 binin üzerine çıkarıyoruz. Maliye ile görüştük, hem daha fazla ücret ödeyeceğiz zor bölgelerde çalışan arkadaşlara. Hukuku işleteceğiz. Terör bölgeleri meselesinde Türkiye'de PKK'nın bazı şehirlerimizde ve ilçelerimizde çukur siyaseti ile her türlü hizmeti vermeyi zorlaştırdığını biliyoruz. Can güvenliğini de ortadan kaldırmak için bu işleri yaptıklarını biliyoruz. İnsafsızca, ahlaksızca, şerefsizce sağlık çalışanlarına hücum etmeleri, ambulanslara ateş etmeleri... Bu il ya da ilçelerde çukur siyasetini işgal etme çabasının beli kırıldı. Terör bölgeleri diye genel bir kavram kullanmanın yanlış olduğuna inanıyorum verilen hizmetler açısından. Bayburt ya da Gümüşhane'de terör yok ama doktor sayılarına baktığımız zaman oradaki doktor sayıları ile benzeşiyor. Asıl mesele bu bölgelerde hekim gönderme ile ilgili politikalarımızı sürdürme meselemizdir." dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 21:31YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER