Aile sağlığı çalışanlarının işleri zorlaşıyor!

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı'nın Aile Hekimliği sisteminde yaptığı yeni düzenlemelerin Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı çalışanlarının işlerini zorlaştırmak ve mağduriyetler yaşanmasına neden olduğunu iddia etti.

Aile sağlığı çalışanlarının işleri zorlaşıyor!
Sağlık Bakanlığının Aile Hekimliği Bilgi Sisteminde yapmış olduğu duyurunun Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılan aşılama işlemlerini sıkıntıya sokması ve angaryayı artırması ile ilgili Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker dün şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Şube Başkan Yardımcısı Sema Gümüş, Eski Şube Başkan Yardımcısı Erol Kalemer de katılım gösterdi.

‘MAĞDURİYETE NEDEN OLUYOR’

Açıklamasında Çeker, “ Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği sisteminde yaptığı yeni bazı düzenlemeler ile Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının işlerini zorlaştırmak ve mağduriyetler yaşanmasına neden olmaktan başka bir misyonu olmadığını görüyoruz. Son olarak "Muayene verileri girilmeden aşı ve izlem ekranlarının açılmaması" kuralı getirilmesi de bu uygulamaların tipik bir örneğini oluşturmuştur” diye konuştu.

‘SON DERECE SIKINTI VERİLECEK’

Çeker açıklamasının devamında, “Aşı takvimi ile bebeklere yapılması gereken aşılar açık ve net bir şekilde belli olduğu halde, o güne özel olarak aşılar hazırlanırken ve gerekli tedbirler alınmış olduğu halde Muayene yapılmadan aşı yapılamayacağını gibi bir işlemi düzenlemek sorunlu bir yaklaşımdır.  Aile Hekiminin üzerine kayıtlı nüfus olmadığı halde girişini yaptığı muayene ile ilgili ortaya bir sorun çıkarsa bundan kimin mesul olacağı, Aile sağlığı çalışanlarının muayene kaydı açması durumunda Aile Hekiminin ve Aile Sağlığı Çalışanın zor durumda kalacağı açıkken böyle bir zorunluluk getirilmesi Aile Hekimine ve Aile Sağlığı Çalışanına son derece sıkıntı verecektir” ifadelerini kullandı.‘AYNI RİSKLERİ ALACAK’

Açıklamasında “Aile Hekiminin eğitimde, izinde veya farklı nedenlerle görevi başında olmaması halinde yerine bakacak Aile Hekimi aynı riskleri almak zorunda kalacaktır” sözlerine yer veren Çeker, “ ASM dışında özel sağlık kuruluşlarında yapılan aşılarla ilgili olarak; Ya performans endişesi taşıyanların bir kısmı hukuki riski göze alıp sanal muayene ve tanı girecek bu durumda farklı komplikasyonları gündemimize taşıyacaktır. Ya da hukuki riski göze almaktansa, performans kesintisini göze alıp görmediği hasta ile ilgili olarak muayene kaydı açmayacak böylece izlemleri gönderemeyecektir” şeklinde konuştu.

NEGATİF PERFORMANS VE CEZALANDIRMA

Çeker, “Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı aşılamada sıkıntılar yaşanacak ve bu çalışanlara negatif performans olarak geri dönecektir. Yani çalışanlar kendilerinden kaynaklanmayan ve düşünülmeden hayata geçirilen bir uygulama nedeniyle cezalandırılacaklardır. Bu cezanın sağlık çalışanına ekonomik karşılığı ise her aşı için yaklaşık olarak ortalama 150 TL olacaktır” diyen Çeker,“Ayrıca hem iş yükü artacak hem de vatandaşların bekleme süresi artacaktır” diyen Çeker, “Çalışanlar riski göze almaktansa, performans kesintisini göze alıp görmediği hasta ile ilgili olarak muayene kaydı açmayacak böylece izlemleri gönderemeyecektir. Aşı öncesi muayene zorunluluğu gibi uygulanabilirliği açısından da sıkıntılı olan bu iş yeniden mutlaka değerlendirilmelidir. Bu kural aşıların bile bozulmasına yol açabilecek türdendir” açıklamasında bulundu.

‘NERESİNDEN TUTARSAK ELİMİZDE KALIR’

Çeker konuşmasının sonunda, “Kısacası bu düzenleme neresinden tutulsa elde kalacak cinstendir. Her hangi bir faydası da yoktur. Sağlık Bakanlığı bu tür düşünceleri ortaya koymadan önce periferde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanların ve sosyal tarafların görüşünü almalıdır. Bu türden uygulamalarla sistem iyice içinden çıkılmaz bir hale sürüklenecektir” dedi. 
//www.mavikocaeli.com.tr/

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER