70 BİN TIBBİ SEKRETER KESİN ÇÖZÜM İSTİYOR

70 BİN TIBBİ SEKRETER KESİN ÇÖZÜM İSTİYOR

70 BİN TIBBİ SEKRETER KESİN ÇÖZÜM İSTİYOR
05 Eylül 2017 Salı 19:02


Sağlık alanında mağdur olan  Dört yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü ve Sağlık Meslek Yüksekokullarının Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını bitirdiler. “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yürürlüğe girmesine rağmen halen uyulmuyor. Buradan yetkililere sesleniyoruz.Bunca okuyan 70 bin Tıbbi sekreter Aileleriyle birlikte mağdur oluyorlar.Yıllarca TBMM soru önergeler sunulmasına rağmen genelgenin çıkması umut oldu.Bimer ve Cimer şikayette bulunacaklarını ifade ettiler.Başta Şanlıurfa olsun diğer illerin uymasını istiyoruz. Aile sağlığı merkezinde tıbbi sekreterler maaşı 1600-2100 olarak değişiyor.Aile sağlığı merkezlerinde tıbbi sekreterler içinde çözüm bulunulmasını istiyorlar.Aile sağlığı merkezinde çoğu işi yapan tıbbi sekreterler hakkı olan maaşın kendilerine yatırılmasını istiyorlar. ASMlerde tıbbi sekreterler devletle sözleşme ve maaşlarını devletten almak istiyorlar.Yakında çıkacak olan ASMler için cari giderlerin kaldırılması ve maaşların direk tıbbi sekreterlere yatırılması çok önemli gelişmedir.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::GENELGE::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Bakanlığımızca 14.04.2017 tarihli ve E.99-617 sayılı, 2017/ 06 sıra nolu ve “Tıbbi Sekreter İstihdamı” konulu Genelge yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu genelgede; “Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerde tıbbi sekreterlik veya dengi okullardan mezun olmuş ve tıbbi sekreter unvanı almış olanlar istihdam edilecektir. Tıbbi sekreterlerin istihdamında, öncelik ön lisans mezunlarına verilecek, ön lisans mezunu tıbbi sekreterin bulunmaması halinde orta öğretim mezunu tıbbi sekreterler alınacaktır. Hizmet alımı ihalelerinde, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nin 160 ncı maddesinde tanımlanan görevleri yürütmek üzere sadece Tıbbi Sekreterlerin istihdam edileceğine ilişkin hususlara yer verilecektir.” hükmü yer almaktadır. Anılan hükmün uygulanmasına yönelik aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. a) Tıbbi dokümantasyon, tıbbi arşiv, sağlık kurulu, poliklinikler, hasta kabul birimleri ile hasta katlarında tıbbi kayıtların tutulması ve yazışmaların yürütülmesi, bilimsel toplantılarda kayıtların tutulması ve tutulan kayıtların deşifre edilmesi gibi hizmetlerin yerine getirilmesi maksadıyla yapılan hizmet alım ihaleleri kapsamında yükleniciler vasıtasıyla çalıştırılacak işçilerin niteliklerinin belirlenmesinde bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir. b) Bahse konu hizmet alım ihalelerine ait ihale dokümanları oluşturulurken bundan sonra anılan genelge doğrultusunda hareket edilecektir. Ancak ihale dokümanları oluşturulurken Birlik ve bağlı sağlık tesislerinde mevcut hizmet alımları kapsamında çalışan işçilerin mezuniyet durumları göz önüne alınacak ve mağduriyetlere sebebiyet verilmeyecektir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet - 3 ay önce
6 yıl emek verdik.Aile sağlığı merkezinde çoğu işi yapan tıbbi sekreterler hakkı olan maaşın kendilerine yatırılmasını istiyorlar. ASMlerde tıbbi sekreterler devletle sözleşme ve maaşlarını devletten almak istiyorlar.Yakında çıkacak olan ASMler için cari giderlerin kaldırılması ve maaşların direk tıbbi sekreterlere yatırılması çok önemli gelişmedir.genelgeye uyulmasını
Avatar
Ayten - 3 ay önce
ASM çalışan tıbbi sekreter olarak güvencemiz yok maaslarimizi kendi hesaplarımıza yatirin maaş güvence istiyoruz doktor bünyesinde değilde devlet le sözleşme imzalamak istiyoruz
Avatar
Alaaddin - 3 ay önce
Beklemekten yorulduk lütfen Ek atama istiyoruz.
Avatar
Merve - 3 ay önce
Yeter artık KPSS den 83 puan aldık ama hala atanamiyoruz birileri bu duruma çare bulsun lütfen