3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, 'polislere 3600 ek gösterge verilecek' sözleri, gözlerin bir kez daha 3600 ek gösterge düzenlemesine çevrilmesine neden oldu. Bu konuda net bir açıklama bulunmuyor. Ancak iki bakanın açıklaması, 3600 ek göstergeye ilişkin düzenlemenin kademeli olarak yapılacağı şeklinde değerlendirilmesine neden oldu. Kamuda, şimdi de 3600 ek gösterge düzenlemesinin kademeli olarak yapılacağı beklentisi oluştu. 3600 ek göstergeyle ilgili detaylar şöyle:

3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

24 Haziran seçimleri öncesinde, öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerine 3600 ek gösterge verileceği açıklanmıştı.

Bu açıklamanın üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine rağmen, konuyla ilgili düzenleme hayata geçirilmedi. Kamuda da düzenlemenin kapsamının geniştelimesi yönünde büyük bir beklenti oluştu.

Milyonlarca kamu görevlisi 3600 ek göstergenin yazalaşması için gün sayarken bu konudaki ilk açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi. Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, 3600 ek göstergeye ilişkin öğretmenlere müjde vereceklerini açıkladı.Bu açıklama ile ilgili tartışmalar sürerken aynı konuda bu kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bir açıklama geldi.

Bakan Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının 2019 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorusu üzerine, "Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu en kısa zamanda yerine getireceğiz. Bu bir sözdür. Bu sözün arkasındayız." ifadelerini kullandı.

Her iki bakanın açıklamaları sadece, polis ve öğretmenleri kapsıyor. 3600 ek gösterge bekleyen sağlık çalışanları ve din görevlilerine ilişkin ise bir değerlendirme yapılmadı. Bu durum kamuda, 3600 ek göstergeye ilişkin 'kademeli geçiş mi' yapılacak sorusunu gündeme getirdi.

Başta dört meslek grubu olmak üzere, kamuda 3600 ek gösterge bekleyen kamu personeli, 3600 ek göstergenin kademeli olarak hayata geçirileceğini dile getiriyor. Örneğin, öncelikle öğretmenlere ilişkin düzenlemenin ardından da polis veya diğer meslek mensuplarına ilişkin düzenlemenin hayata geçirileceği iddia ediliyor. Ancak bu konuda resmi olarak bir açıklama olmadığı için, sözkonusu iddialar bakanlık bürokratlarının görüş ve yorumlarından oluşuyor.

Kaynak : SGK Rehberi
YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire saglık memuru
hemşire saglık memuru - 3 ay Önce

Çarşı ve Mahalle Bekçisi (ist) = 8/1 maaş + terör tazminatı = 4022 tl lisans (lise 50, önlisans 25 aşağısı) terör tazminatı ist (280-300tl) ulaşım kartı bedava. zabıta 4500 ,4800 tl, vaiz 5500 tl astsubar 6500 tl öğretmen 5300 tl polis 5000 tl yaklaşık 17 yıllık çalışanım herşey dahil 3760 tl alıyorum yeni başlayan bekçi arkadaşlar bile bizlerden daha fazla maaş alıyorlar .hastanede çalışan hemşirelerin ,sağlık memurlarının canı çıkıyor 20 yıldır sağlık çalışanlarına hiç bir iyileştirme yapılmadı bütün mennuniyet sağlık alanında olmasına rağmen devlete trilyonlar kazandırmalarına rağmen ne hafta sonu ne bayram tatili ne resmi tatiller ne yaz tatili ne kış tatili 24 saat görev yapan bizleri devletimiz ne zaman görecek imkanımız olsa bir dk bile bu mesleği yapmayız o zaman bu hastalar ne olur herşeyin başı sağlıktır bizler tedavi eden şifa dağıtan elleriz hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen kişileriz.
hiçbir zaman hiç bu kadar yok sayılmamış hiç yerine koyulmamıştık hiçbir değerimiz kalmamıştır itibarımız sıfır olmuştur.diğer kurumlara geç mis gibi masa başında tertemiz çalışmak var yakında ne bir hemşire nede sağlık memurlarını bulamıyacaklar böyle giderse küsmüs bir sağlık çalışanı verimli olamaz
hastane çalışanlarına bir an önce zam yapılmalıdır sıfır olan döner sermayeleri tekrar düzenlenmelidir.bu şekilde hastanelerden sağlık müdürlüklerine halk sağlıklarına toplöum sağlıklarına kısaca masa başı yerlere kaçışın önüne geçilmelidir personel bu şekilde hastanelerde çalıştırılmaya teşvik edilmelidir.

saglıkçılar
saglıkçılar - 3 ay Önce

yetkili sağlık sen bu konuyuda halleder tıpkı yıpranma payında olduğu gibi senede 40 gün ıha ha,yapılması gereken astsubaylara askerlere yapıldığı gibi tüm lisans mezunlarına alanı olsun olmasın ayrım yapılmaksızın 3600 yükseltilmeli yada ek göstersesi 1 e düşmüş 1/1, 1/2, 1/3,1/4 her sağlık personeline verilmelidir.

SIRADAKİ HABER