250 bin hastaya hizmet veren hastaneye SGK kilidi

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) sağlık sözleşmesini mahkeme kararıyla iptal etmesinin ardından yılda 250 bin hastaya hizmet veren Erzurum Özel Şifa Hastanesi sağlık ruhsatını askıya alarak, kapısına kilit vurdu.

Hastane yönetimi, aralarında hekimlerin de bulunduğu 400 çalışanı ücretsiz izne ayırdı. Eksi 41 derece soğukta işsiz kalan sağlık çalışanları, gözyaşlarına boğuldu. Aralarında Erzurum Özel Şifa Hastanesi'nin de bulunduğu 10 ildeki 21 özel hastane, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla SGK kapsamından çıkarıldı. Yaklaşık bir aydır kendi imkanlarıyla ayakta durmaya çalışan Erzurum'un yanı sıra bölge illeriyle Nahçıvan, İran, Azerbaycan ve Gürcistan'dan gelen hastalara sağlık hizmeti sunan Şifa Hastanesi geçici olarak sağlık hizmeti sunmayı bıraktı.  SGK'nın sözleşmesini feshetmesi nedeniyle hastane yönetimi  ‘çalışma ruhsatını' askıya aldı. İşyerleri kapatılan sağlık çalışanları ellerinde taşıdıkları, ‘Kabahatimiz vergi kaçırmamak', ‘-34 derecede işsiz kaldık vicdanınız rahat mı?' dövizleri ile SGK'yı protesto etti. Çalışanlar zorunlu kapatma karşısında gözyaşlarına hakim olmadı. Engelli kadrosundaki bir işçi ise baygınlık geçirdi. Hastanenin kapatıldığından habersiz gelen hastalar ise şaşkınlık içinde geri gönderildi.

Başhekim Sebahattin Dalga, çalışma ruhsatlarını askıya almanın üzüntüsü içerisinde olduklarını söyledi. İşsizliğin yoğun olarak yaşandığı Erzurum'da işsizler ordusuna 400 kişinin daha katıldığına dikkat çeken Dalga, şöyle konuştu: "Erzurum Şifa Hastanesi 25 Şubat 2005'te açılmıştı. 11 yıl aradan sonra ruhsatımızı askıya almak zorunda kaldık. 2016 yılının başında çok anlaşılmaz bir tutumla  Erzurum Özel Şifa Hastanesi'nin SGK ile olan sözleşmesi tek taraflı iptal edildi. Bölgenin ekonomik durumunu göz önüne alınca bir hastanenin SGK ile anlaşması olmadan varlığını sürdürmesi mümkün değil. Daha ciddi problemlere sebep olmama adına ruhsatımızı belli bir süre askıya almaya karar verdik. Bu çok acı, kabul edilebilir bir şey değil. 400 tane insan şu anda işsiz durumda. Erzurum'un işsizlik kervanına 400 tane daha insan katılmış oldu."55 milyon dolarlık yatırım

Bölgenin ilk özel hastanesi olan Erzurum Özel Şifa Hastanesi, yurtiçi ve yurtdışından yılda yaklaşık 250 bin hasta kabul ediyordu. Yatırım değeri 35 milyon dolar olan hastanenin marka değeri ise yaklaşık 55 milyon dolar. Bölgenin ilk tüp bebek merkezini kuran Şifa, bin ailenin çocuk sahibi olmasına vesile oldu. PET-SİTİ Kanser tarama hizmetini bölgeye ilk Özel Şifa Hastanesi getirdi. Daha önce bütün hastalar kanser tarama için binlerce dolar ödeyip büyük şehirlere gitmek zorunda kalıyordu. Yine Şifa ciddi boyutlara ulaşan akademik beyin göçünün de önüne geçiyordu.

Zaman GazetesiYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER