Sağlık Personeli Döner Sermaye Magduru

Sağlık Personelinin aldığı döner sermaye miktarı geçen yılın aynı dönemine göre bir çok hastanede geçen yılın bile çok altında kaldı.

Sağlık Personeli Döner Sermaye Magduru
2016 yılının ilk döner sermayeleri personele dağıtıldı. Personelin aldığı döner sermaye miktarı ise bir çok hastanede geçen yılın aynı döneminin altında kaldı. Sağlık Sen’in gayretleriyle Toplu sözleşme de elde edilen kat sayı artışı dahi döner sermayede personel aleyhine olan kötü gidişi durdurmaya yetmedi.

Dağıtılan döner sermayeler, özellikle toplu sözleşme sonrasında haklı olarak beklentiye kapılan, sağlık hizmetleri sınıfında çalışan Ebe,Hemşire,Sağlık Memuru, Tıbbi tekniker ve Tıbbi teknisyenleri memnun etmedi,memnun etmediği gibi hayal kırıklığına da neden oldu. 
Sağlık bakanlığının Döner yönetmeliğini, sil baştan ,yeniden yazması gerektiği bir kez daha ortaya çıktı.Durumun farkında olan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp GÜMÜŞ geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada:sistemin eksikliklerini gördüklerini, sistemi değiştirmek istediklerini ,önümüzdeki aylarda sistemde çok önemli değişiklikler olacağını ifade etti.

Haber 657 ailesi olarak Hazırlığı yapılan sistemin sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılayacak özellikleri bünyesinde barındırması noktasında gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz.Bazı illerde dağıtılabilir oranın tamamının dağıtılmadığı dörünmektedir.Dağıtılabilir oranın tamamının dağıtılması halinde bile sağlık personeline ancak yüzde 10 luk bir artış sağlayacağı görülmüştür.

Mevcut sistemde adil bir paylaşım olmadığı,havuzun tabiplere doğru aktığı herkesin malumu bu nedenle çözüm önerisi olarak sağlık personeline ödenecek döner sermaye havuzu ile tabiplere ödenecek olan döner sermaye havuzunun ayrılması veya sabit ücretlerde en az % 40-50 arası bir artış olması gerektiğini düşünüyoruz. 

Haber657

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER