Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı maaşları 2 bin TL artacak

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı müjdesi geldi. TBMM'ye sunulan teklifte, sağlık çalışanlarının emeklilik hakları ile ilgili de çok önemli bir düzenleme yer alıyor. Düzenlemeye göre uzman tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıklarına 2 bin TL artış yapılacak. Uzman olmayanların emekli aylıkları ise 1533 TL artırılacak.

Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı maaşları 2 bin TL artacak

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı müjdesi geldi. TBMM'ye sunulan teklifte, sağlık çalışanlarının emeklilik hakları ile ilgili de çok önemli bir düzenleme yer alıyor. Düzenlemeye göre uzman tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıklarına 2 bin TL artış yapılacak. Uzman olmayanların emekli aylıkları ise 1533 TL artırılacak.

Ak Parti, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM'ye sundu.

Düzenleme üzerinden yapılan hesaplamaya göre uzman tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıklarına 2 bin TL artış yapılacak. Uzman olmayanların emekli aylıkları ise 1533 TL artırılacak.

TBMM'ye sunulan teklifte, sağlık çalışanlarının emeklilik hakları ile ilgili de çok önemli bir düzenleme yer alıyor.

Yapılan düzenleme doktorların ve diş hekimlerinin emekli maaşlarında yeni bir zam öngörüyor. TBMM'ye sunulan düzenleme üzerinden yapılan hesaplamaya göre uzman tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıklarına 2 bin TL artış yapılacak. Uzman olmayan tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıkları ise 1533 TL artırılacak.SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI MADDELERİ

MADDE 3- Sağlık personelinin adil ve dengeli dağılımının sağlanması ve atıl kapasiteye meydan verilmemesi ve Sağlık Bakanlığınca yapılan istihdam planlamasının uygulanabilmesi için, 1219 sayılı Kanuna göre birden fazla sağlık kurum ve kuruluşunda çalışmada bu planlamaların esas alınacağı düzenleme ile açıkça belirtilmektedir.

Ayrıca, sağlık turizminin teşvikine ve hizmet kapasitesinin artırılmasına yönelik olmak üzere tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar tarafından verilen sağlık bütçeleri ayrı olmak şartıyla sağlık kuruluşları arasında işbirliği yapılmasına ve belirtilen personelin esnek çalışabilmesine imkân sağlanmaktadır.

MADDE 4- Tabip ve diş hekimi emeklilerinin emekli aylıkları, aldıkları eğitimlerle ve yürüttükleri hizmetle mütenasip olmaktan çok uzaktır ve muadillerinin çok gerisindedir. Örneğin, öğretim üyesi, hâkim, subay gibi meslek mensuplarının emekli aylıklarının yaklaşık yarısı kadar emekli aylığı almaktadırlar. Bu sebeplerle tabip ve diş hekimi emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek bir ödeme yapılması öngörülmektedir.

MADDE 5- Ülkemizde sağlık hizmeti yaygın olarak verilmekle birlikte bazı özellikli tıbbi hizmetler ayrıca eğitim almayı ve o alanda beceri kazanmayı gerektirmektedir. Ayrıca bu tür hizmetler görevi yapanın ilave risk almasını gerektirmektedir. Bu özellikli tıbbi hizmetlerin belirlenerek ihtiyaca binaen verilmesinin teşvik edilmesi, hizmet arzı kapasitesinin artırılması ve gittikçe daha fazla beceri ve eğitim gerektiren bu işleri yapabilen tabiplerin ek ödeme tavanları esnetilerek motivasyonunun artırılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca uluslararası sağlık hizmetlerinin kamu sağlık kuruluşlarında verilmesini teşvik etmek ve bu alanda hizmet arzı kapasitesini artırmak ve başta tabipler olmak üzere sağlık çalışanlarının iş yükü ve iş güçlüğü dikkate alınarak motivasyonlarını yükseltmek için ilave ek ödeme yapılması öngörülmektedir. Diğer taraftan, söz konusu ek ödeme tavan değişikliği sağlık turizmi kapsamında olmayan çalışmalar ve performans ile ilişkilendirilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 17:08YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire saglık memuru
hemşire saglık memuru - 12 ay Önce

olacak iş midir tabiblerin döner sermayelerini emekliliğe yansıt, şimdi ise emekliliğe zam yap vay be bu bakanlıkta çalışmaktan bıktık usandık.hemşire olarak bu meslekten tükendim başka bir kuruma düz memur olarak geç 8,5 masa başı mis gibi çalışmak varken.nöbet yok hafta sonu tatil bayramlar tatil gece evdesin oh ne güzel yaptığımız bu zor işin bir karşılığı bir farkı olmalıdır..eylemse eylem, grevse grev, iş yavaşlatmak sa ne varsa yapılsın artık. yetkili sendika istifa ,başkan istifa,yönetim istifa etsin artık sağlık çalışanlarının elinde ne varsa alındı ne bir maaşlara zam,ne özlük haklarında iyileştirmeler,hiç bir sey yapılmadı sağlıkçılar için.aldığımız döner sermaye 60 tl bunu da ala mayan hastaneler mevcut.madem her şeyleri doktor bu bakanlığın görelim o zaman doktorlar neler yapabiliyorlar tek başlarına görelim.

hemşire saglık memuru
hemşire saglık memuru - 12 ay Önce

sağlıkçılar isterim eylem yapan, greve giden ,sağlıkçılar isterim dayak yemeyen en düşük maaşı almayan,bakanlık isterim sadece doktorunu düşünmeyen. ne doktor ne saglıkçı farkı olsun, isterim ek gösterge 3600 olsun ,isterim maaşım dönersermayem arttırılsın bir polis kadar bir astsubay kadar bir vaiz kadar maaş alan ,isterim yıpranma payı ,dayak yemeden biten nöbeti.isterim bayram tatili,hafta sonu,yaztatili haftada 15 saat çalış öğretmenler gibi.,gece evde olmayı,doğal afetlerde ,darbelerde salgın hastalıklarda diğer memurlar gibi evde oturmayı isterim başka kurumlarda masa başı 8,5 mesai yapmayı.
yoksa memleketim güzel,kötü olan hastanelerde çalışan hemşirelerin,sağlık memurların durumu

Ya bırakın top cevirmeyi
Ya bırakın top cevirmeyi - 12 ay Önce

Burda doktor hariç sağlık personeli için bir şey yok. Hikaye hani verilen sözler.

Sağlık çalışanı değil doktor
Sağlık çalışanı değil doktor - 12 ay Önce

Ya arkadaş yapılan zamlar doktoru ilgilendiriyor. Bu kadarda yalakalık yapmayın şeyin editorm

hemşire saglık memuru
hemşire saglık memuru - 12 ay Önce

olacak iş midir tabiblerin döner sermayelerini emekliliğe yansıt, şimdi ise emekliliğe zam yap vay be bu bakanlıkta çalışmaktan bıktık usandık.hemşire olarak bu meslekten tükendim başka bir kuruma düz memur olarak geç 8,5 masa başı mis gibi çalışmak varken.nöbet yok hafta sonu tatil bayramlar tatil gece evdesin oh ne güzel yaptığımız bu zor işin bir karşılığı bir farkı olmalıdır..eylemse eylem, grevse grev, iş yavaşlatmak sa ne varsa yapılsın artık. yetkili sendika istifa ,başkan istifa,yönetim istifa etsin artık sağlık çalışanlarının elinde ne varsa alındı ne bir maaşlara zam,ne özlük haklarında iyileştirmeler,hiç bir sey yapılmadı sağlıkçılar için.aldığımız döner sermaye 60 tl bunu da ala mayan hastaneler mevcut.madem her şeyleri doktor bu bakanlığın görelim o zaman doktorlar neler yapabiliyorlar tek başlarına görelim.şimdi ise ağzımıza bir parmak bal sürerler 60 günlük yıpranma veririler geriye dönük değil yeni olarak bir işe yaramaz sus pus oluruz.saglık senden istifaaaaaa.hangi sendika meydanlara çıkıp haklarımı savunur dile getirirse ona üye olacammm.

deniz312
deniz312 - 12 ay Önce

Sağlık teşkilatının omurgasını oluşturan en ağır yükünü çekenlerin içinde uzak ara önde olan ama bakanlık gözünde yardımcı sağlık çalışanları diye nitelendirilenlerin özlük haklarını iyileştirmeye yönelik adam akıllı elini taşın altına koyan vicdanı bir yaklaşım ile sorunu çözmeye çalışan bir babayiğit göremedik.yıllardır dillendirilen yıpranma payı dünyanın birçok ülkesinde yılda 90 gün iken bizde yine kırpıldı.ek ödemelerimizde vergisi alınmasına rağmen emekliliğimize yansıtılmıyor..lisans mezunlarına 3600 ek gösterge verileceği dillendirilmesine karşılık neden şuan torba yasada yer almıyor.anlasılan oda yıpranma payı yasası gibi yıllarca şürümçemde kalacak gibi gözüküyor.emekli hekimlerin maaşında iyileştirme yapılırken neden diğer sağlık çalışan emeklileri göz ardı ediliyor.yetkili sendikalar ne iş yapar.ne zaman gerçek anlamda çalışanların sesi olacaksınız.

Hemşire
Hemşire - 12 ay Önce

Yıpranma payı geçmişe dönük olarak verilmeli sunulan kanun teklifi geçmişi kapsıyor

Uzman doktor
Uzman doktor - 12 ay Önce

Aşağıda yorum yapan sağlık memuru ve hemşirelere şunu sormak istiyorum. Siz nasıl kendinizi bir doktorla eşit görüyor ve onun aldığı kadar maaş slmak isyiyorsunuz? Ne eğitimini ne de aldığınız risk ve sorumluluk aynı değil iken. Aranızda en çok okuyanınız bile 4 sene üniversite okumuştur ve bir hekimin kat ve kat sltında puan olarak kazandığınız bu 4 yıllık üniversitede hekşmlerin aldığı rğitim ve harcadığı çabanın kat ve kat altında eğitim almış ve çaba göstermişsinizdir. Oysa hekim rn yüksek puanlarla tıp fakültesine girer sizin gibi gezip tozmaz 6 yıl boyunca fakültede ve daha sonra 5 yıl uzmanlıkta toplam 11 yıl gecesini gündüzüne katarak eğitim alırken ne eşit şartlarından bahsediuorsunuz? Siz hiç bir hakimin bir savcının zabıt katibşyle aynı haklara sahip olduğunu hördünüz mü? Sağlık ekip işi deyip duruyorsunuz madem zabıt katipleri de hukuk ekip işi desin. Tam tersine siz hrmşirelere 3600 rk gösterge verilmesi ve bir uzman hrkim ile aynı göstergeye sahip olmanız büyğk bir ayıp. Hadi itiraz etsenize madem bşze 3600 ek gösrerge veriliyır bizden kat ve kat fazla eğitim ve öğrenim görmüş doktorların rk göstergesini arttırın desenize sendikalarınıza ve bakanlığınıza. Zaten yetkili sendika hekimlerin değil sizin sendikanız. Başundaki kişi hekim olmaysn bir sendika nasıl hekim sendikası olacaktı zaten....


SIRADAKİ HABER