Sağlık çalışanlarına müjde

Pratisyen doktor ve diş hekimleri için emekli aylıkları 2 bin 100 liradan 3 bin 100'e çıkıyor. Uzman doktorların maaşı ise 2 bin 580'den 3 bin 250 TL'ye yükselecek

Sağlık çalışanlarına müjde
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Van'da gerçekleştirilen programda, sağlık çalışanları için hayata geçirilecek düzenlemeleri açıkladı. Davutoğlu, pratisyen doktor ve diş hekimleri için emekli aylıklarının 2 bin 100 liradan 3 bin 100'e, uzman hekimlerde ise 2 bin 580'den 3 bin 250'ye çıkarılacağının müjdesini verdi. Başbakan'ın Van'daki bir otelde yaptığı açıklamaya göre hazırlanan genelge ve eylem planıyla, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınları, kolluk güçlerinin yetkisinde olan gözaltı uygulamasına maruz kalacak. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında yasal işlemlerin takibi amacıyla ifadeler, olayın gerçekleştiği sağlık tesisinde alınacak. 

TEHDİT EDEN TUTUKLANACAK 
İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanacak protokol ile sağlık tesislerinden ve özel güvenlik personeli koordinasyonundan polis doğrudan sorumlu olacak. Sağlık çalışanlarına yönelik tehdit ve hakaret suçlarında var olan tutuklama yasağı, Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle kaldırılacak. Bu kapsamda, sağlık çalışanlarını tehdit edenler ve onlara hakaret edenler tutuklanabilecek. Sağlık Bakanlığı hastaneleri yanında üniversite ve özel sektörde çalışan tüm personele yönelik işlenen şiddet fiilleri, memurlara karşı işlenen suçlar gibi ceza artırımına tabi olacak. EMEKLİ AYLIKLARI ARTIYOR 
Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik iyileştirici düzenlemeler de hayata geçirilecek. Bu kapsamda, yasal düzenlemeyle hekim ve diş hekimlerinin emekli aylıkları 2 bin 100 liradan 3 bin 100'e uzman hekimlerde ise 2 bin 580'den 3 bin 250'ye çıkarılacak. Bu haktan halen emekli olanlar ile kanun yürürlüğe girdikten sonra emekli olacaklar da yararlanacak. Ayrıca, hekim ve diş hekimlerinin dul ve yetim yakınları da artıştan yararlanacak. Tüm sağlık çalışanları fiili hizmet zammından, tuttuğu nöbet saatine göre 15 ila 90 gün arasında yararlanma şansına sahip olacak. Bu haktan yararlananlar için, 3 yıla kadar erken emeklilik hakkı elde etmenin yanı sıra 3 yıl fazla ikramiye imkânı da doğacak. Ayrıca emekli aylıkları bağlanma oranlarında da artış söz konusu olacak. 

72 YAŞINA KADAR ÇALIŞMA HAKKI
Sağlık Bakanlığı'nda çalışan hekimler için emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması konusunda da yeni bir yasal düzenleme yapılacak. Hekimin kendi isteği, idarenin de onayıyla bu yaş her yıl bir sene artırılacak ve doktorlar 72 yaşına kadar çalışma hakkı elde edecek. Başbakan Davutoğlu, "Hekimlerimiz dinamik çalıştıkları için 72 yaşında da Allah'ın izniyle şifa dağıtacak bedensel ve zihinsel kabiliyete sahip" dedi.


Sabah Gazetesi

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER