Sağlık Bakanlığı bütçesi belli oldu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Obezite ile Mücadele Programı kapsamında hekimlerin egzersiz programı reçete etmeleri için pilot çalışma başlatıldığını bildirdi.Müezzinoğlu, TBMM Plan ve Bütçe...

Sağlık Bakanlığı bütçesi belli oldu
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Obezite ile Mücadele Programı kapsamında hekimlerin egzersiz programı reçete etmeleri için pilot çalışma başlatıldığını bildirdi.

Müezzinoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerine sunum yaptı.

Sağlık Bakanlığına ait verilere, SSK dahil kamudan devralınan sağlık tesisleri donanım ve personel sayılarıyla sağlık tesislerinin donanım ve personel sayılarına hizmet alımlarının da dahil olduğunu belirten Müezzinoğlu, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına hizmet sunumu için ayrılan finansman hakkında bilgi verdi. Müezzinoğlu, "Bu kapsamda merkezi yönetim bütçesi 2015'te 20 milyar 378 milyon liradan 25 milyar 574 milyona; döner sermaye bütçesi de geçen yıl 22 milyar 782 milyon liradan 27 milyar 573 milyona çıktı" dedi. 

Merkezi yönetim bütçesi ödenek karşılaştırmasıyla ilgili olarak Müezzinoğlu, personel ödeneklerinin 2016 yılında 14 milyar 930 milyon, mal ve hizmet alım giderlerinin 7 milyar 624 milyon, yatırım ödeneklerinin ise 3 milyar 20 milyon lira olduğunu ifade etti. Bu alandaki değişim oranının 2015'e göre yüzde 25,5 arttığını açıklayan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2016 yılı merkezi yönetim bütçesine ilişkin şu bilgiyi verdi:

"Personel, diğer cari işlemler, yatırım ödenekleri dahil Sağlık Bakanlığı bütçesi 4 milyar 213 milyon, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 11 milyar 951 milyon, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu 9 milyar 111 milyon, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü 140 milyon, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 117 milyon ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 42 milyon lira olmak üzere toplam 25 milyar 574 milyon lira."Müezzinoğlu, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında 12 yıl içinde birçok alanda önemli gelişmeler olduğunu vurgulayarak, 2002’de yüzde 72.5 olan doğumda beklenen yaşam süresinin 2014 yılında yüzde 77’ye çıktığını bildirdi. 2002-2014 yıllarına ilişkin verileri kıyaslayan Müezzinoğlu, bin canlı doğumda bebek ölüm hızının 31,5’ten 7,6’ya düştüğünü söyledi. Müezzinoğlu, bin canlı doğumda beş yaş altı ölüm hızının 40’tan 9,7’ye, yüz bin canlı doğumda anne ölüm oranının 64’ten 15,2’ye, cepten yapılan sağlık harcamasının toplam sağlık harcamasına oranının yüzde 19,8’den yüzde 17,8’e indiğini kaydetti. Müezzinoğlu, 2003 yılında yüzde 39.5 olan sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranının da yüzde 71.2’ye yükseldiğini dile getirdi.

Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri için ayrılan bütçenin yüzde 22 oranında arttığını belirten Müezzinoğlu, Türkiye’nin en geniş aşılama programı uygulayan ülkeler arasında yer aldığını vurguladı.

Müezzinoğlu, aşılama hizmetlerinin tamamen ücretsiz yapıldığının altını çizerek, "Erişkin aşılama programını genişletiyoruz. Dünyada ilk kez karekod destekli elektronik aşı takip ve soğuk zincir izleme sistemini uyguluyoruz" dedi.
Anne ve çocuk sağlığı hizmetleri hakkında da bilgi veren Müezzinoğlu, 2002-2016 yılları verilerine dayanarak hastanede yapılan doğum oranlarının yüzde 69’dan yüzde 99’a çıktığına dikkati çekti.

Müezzinoğlu, yenidoğan taramalarının kapsamını genişlettiklerine işaret ederek, "Doğuştan kalça çıkığı tarama programını yaygınlaştırıyoruz. Kistik Fibrozis taramasını başlattık. Konjinetial adrenal hiperplazi taramalarını başlatıyoruz" diye konuştu. Tarama programları ile hastalıklara ilişkin gelişmeden önleyici tedaviler uygulandığını belirten Müezzinoğlu, yenidoğan işitme taraması ile bir milyon 213 bin bebekten 2 bin 880’ine tanı konulduğunu ve işitme kaybına karşı tedavinin başlatıldığını vurguladı.

Sezaryende sosyal endikasyonun risk oluşturduğunu kaydeden Müezzinoğlu, "Ülkemizde doğumların yarıya yakını sezaryen ile yapılıyor. Sezaryen ile doğum, sonraki doğumlarda sezaryen ihtiyacını artırıyor. Primer sezaryen olarak adlandırılan ilk sezaryenin kadın sağlığını riske sokacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önleme kararlılığındayız. Bu hususta hem Sağlık Bakanlığı hem de Sosyal Güvenlik Kurumu yeni yatırımlarını gündemine almaktadır” dedi.

Aile hekimi başına düşen nüfusun 3 bin 609 olduğunu aktaran Müezzinoğlu, "Aile hekimi başına düşen nüfusu 2016 yılında 3 bin 200'ün altına düşürmeyi hedefliyoruz. Aile hekimlerini diyetisyen, psikolog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimcisi gibi personel ile desteklemeye başladık. Nüfus yoğunluğu ve coğrafi yerleşime göre 'Güçlendirilmiş Aile Sağlığı Merkezleri' yapıyoruz. Bu merkezler 12 saat çalışan, görüntüleme yapabilen ve hekim dışı sağlık personelinin kendi alanında hizmet verebildiği merkezler olacak" açıklamasında bulundu.Haberin devamı için erişime tıklayınız

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER