Öğretmen, polis, hemşire, imam ve memur maaşları düşecek

Gelir Vergisi dilimlerinin uygulanması ile birçok çalışanın maaşında mart ayından itibaren kesintiye neden olacak. 2019'da gelir vergisinden hangi ayda ve ne kadar kesinti olacak? Gelir vergisi tebliği ne zaman yapılacak ve kesintiler ne zaman olmaya başlayacak? Memur, işçi, Polis, doktor, mühendis, hemşire, imam ve hakim maaşları 2019 gelir vergisi tutarı belli oldu. Memurun öğretmenin polisin maaşından ne kadar kesilecek? Gelir vergisi ile maaşlar ne kadar azalacak?

Öğretmen, polis, hemşire, imam ve memur maaşları düşecek

 
2019 yılına yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisiyle giren memur ve işçi maaşları, 2019 eylül ayından itibaren yüzde 20 oranında gelir vergisi ödemeye başlayacak.

Mesleklere göre dağılım ise şöyle: Polis 113 lira, mühendis 112 lira, hemşire 109 lira, öğretmen 39 lira kaybedecek. Hakimlerin yüzde 15'lik vergisi ise daha mart ayında yüzde 20'ye, mayısta yüzde 27'ye çıkacak. Hakimlerin maaşında 986 lira kesinti olacak.

Hizmetli ve Yüksek Öğretim mezunu memur maaşları

Kamuda hizmetli kadrosunda çalışan, 25 yıllık bir memurun, ocak maaşı yeni yıl zammı ve enflasyon farkıyla birlikte net 3 bin 572 liraya çıktı. Bu memur önümüzdeki temmuz ayına kadar hep yüzde 15 Gelir Vergisi ödeyeceği için maaşı değişmeyecek ve temmuz ayında yapılacak yüzde 5'lik zamla 3 bin 751 liraya çıkacak. Ancak memur maaşı 2019 kasım ayında yüzde 20'lik gelir vergisine gireceği için ödeyeceği gelir vergisi 93 lira artacak ve net maaş 3 bin 658 lira olacak.

Yüksek öğretim mezunu 25 yıllık düz memurun maaşındaki değişiklik ise şöyle olacak: Maaşlar, temmuz ayında yüzde 5'lik zamla 4 bin 266 liraya yükselecek bu memurun net maaşı eylülde 4 bin 238 liraya, ekimden itibaren ise 4 bin 160 liraya düşecek.

Öğretmen, polis, doktor, hemşire, mühendis, imam ve üst düzey yönetici maaşları

Öğretmenler için gelir vergisi etkisi şöyle olacak: Ek ders almayan öğretmenler eylül ayında, örneğin brüt bin lira ek ders alan öğretmenler ise haziran ayından itibaren bir üst dilimdeki yüksek vergi dilimine tabi tutulacak. Ek ders almayan öğretmenin net maaşı 111 lira, ek ders alanın net maşı 39 lira düşecek.

Polis maaşlarındaki gelir vergisi etkisi, ''yeni yıla 5 bin 711 lira maaşla başlayan polisin maaşı temmuzda yüzde 5 zamla 5 bin 915 lira artıp, ekimden itibaren ise 5 bin 884 liraya düşecek'' şekilde olacak.Doktor, hemşire, mühendis ve imam maaşlarındaki gelir vergisi etkisi ise şöyle olacak: Temmuz zammına rağmen maaşında 113 lira kayıp yaşayacak. Vergi nedeniyle eylülden itibaren hemşirenin maaşı 109 lira, mühendisin maaşı 112 lira, imamın maaşı 111 lira, avukatın maaşı 113 lira düşecek. 

Üst düzey yöneticilerdeki gelir vergisi etkisi: Genel müdürler martta yüzde 20, mayısta yüzde 27'lik vergi dilimine, müfettişler ve uzmanlar nisanda yüzde 20, ağustosta yüzde 27'lik vergiye, hakimler martta yüzde 20, mayısta yüzde 27'lik vergiye, profesörler ağustosta yüzde 20'lik vergiye yakalanacağı için maaşları düşecek.

İşte maaşların 2019'da ay ay miktarlar:

//www.kamubiz.com/kamu/ogretmen-polis-hemsire-imam-ve-memur-maaslari-dusecek-h4310.html
YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçı
saglıkçı - 4 ay Önce

İnsan sağlığı ile uğraşan bizler şifa ya vesile olan bizler hasta altını temizle, banyosunu yaptır, enfeksiyonuyla uğraş, tedavilerine yap, bulaşıcı hastalığıyla,tedavileriyle uğraş gece gündüz demeden uğraş vb vb ama kamuda en düşük maaşı alır olduk.
3600 ek göstergeyi de bizlere fazla görüyorlar insanlar masa başlarında bizlerden daha çok maaş alıyorlar yeni işe başlayan bir bekçi 4300 tl, bir zabıta 4900tl bir astsubay 6500 tl bir öğretmen 5400 tl bir aynıyat saymanı 5600tl bir polis 5500 tl bir vaiz 5700tl alırken birler her şey dahil 4100tl alıyoruz bu ayıp sağlık sene ve hükümete yeter bizleri değersizleştirdiler hiçe saydılar başka kuruma geç masa başı tertemiz evrakla uğraş yanlışta yapsın tekrar yaz bu kadar basit birler ufak bir yanlış yapsak soluğu mahkemeda alıyoruz bunca fedakarlığa bu kadar düşük maaş adaletmi dir. 3600 ek gösterdeyi de vermiyorlar artık yeter

Neden kimse bu maaş adaletsizliğine tepki göstermiyor sağlık çalışanları bitikleri oynuyor ama kimseden ses yok 15 yıllık sağlık çalışıyım aldığım herşey dahil maaşım 4100 tl ne hafta sonu ne bayram ne gece ne yaz tatili ne kış tatili demeden hastanelerde anamız ağlıyor bizlerin maaşlarına bakın bizler masa başlarında değil birebir hasta ile hasta yakınlarıyla uğraşıyoruz bir grev bir iş bırakma bir tepki göstermiyoruz. Yıpranma yok 15 yıla bir sene olacak işmi dir. 3600 ek göstergeyide vermiyorlar bu kadar oyu sağlıktaki başarıdan sağlıktaki bizlerin fedakarca çalışmasından alınırken devlete dünyanın parasını kazandırken. Başka kuruma geçme imkanım olsa 1dk durmam
120 bin din görevlisi nedir ya imamlar günde 10 ar dk dan sadece 50 dk çalışırken yani günde 1 saat bile değilken haftada 4 saat çalışanlara ek gösterge verilecekse biz sağlık çalışanları sağlık memurları hastada 40 saat çalış hasta ile hasta yakını ile ilgilen hastanın altını temizle banyosunu yaptır bulaşıcı hastalığıyla uğraş tedavilerini yap gece gündüz demeden haftasonu yaz tatili kış tatili bayram demeden çalış idareciler işlerine geldiğinde hemşire gibi çalıştırsın yönetmenliktede sağlık memurları(toplum sağlığı teknisyenleri)aynı zamanda hemşire olarak gör ama 360 ek gösterge verme olacak işmi dir. öğretmen haftada 15 saat çalış günün yarısı yılın yarısında çalış yaz tatili kış tatili kar tatili yapsınlar ek ders ücreti kurs ücreti sınav ücretleri nöbetleri ücreti ver bir de 3600 ek gösterge ver biz sağlıkçılara verme olacak işmi dir

askerlere okul gözetilmeksizin lise ,yüksekokul, lisans hepsine 3600 ek gösterge verilirken askerlerin hepsi 3600 ek göstergeden yararlanırken şimdi sadece hemşirelere verilmesi nedir polislerde ayrım varmı baş polis komiser terör vb iş ayrımı yapılmazken öğretmenlerde ayrım var mı, imamalar da ayrım varmı ki sağlıkçılar da ayrım yapılım sadece hemşireler
120 bin din görevlisi nedir ya imamlar günde 10 ar dk dan sadece 50 dk çalışırken yani günde 1 saat bile değilken haftada 4 saat çalışanlara ek gösterge verilecekse biz sağlık çalışanları sağlık memurları hastada 40 saat çalış hasta ile hasta yakını ile ilgilen hastanın altını temizle banyosunu yaptır bulaşıcı hastalığıyla uğraş tedavilerini yap gece gündüz demeden haftasonu yaz tatili kış tatili bayram demeden çalış idareciler işlerine geldiğinde hemşire gibi çalıştırsın yönetmenliktede sağlık memurları(toplum sağlığı teknisyenleri)aynı zamanda hemşire olarak gör ama 360 ek gösterge verme olacak işmi dir. öğretmen haftada 15 saat çalış yaz tatili kış tatili kar tatili yapsınlar ek ders ücreti kurs ücreti sınav ücretleri nöbetleri ücreti ver bir de 3600 ek gösterge ver biz sağlıkçılara verme olacak işmi dir. hemşire hariç 400 bin sağlık çalışanı var bir de aileleri var ne seçimde ak parti NE oy alabilir ne DE YETKİLİ SAĞLIK SEN DE ÜYE KALIR NEDE YETKİ KALIR HODRİ MEYDAN

25
25 - 4 ay Önce

25 yıllık saglıkçıyım bu kadar maaşı hiç görmedim. Lütfen abartıp milleti kandırmayın. Varsa yoksa doktor diyor saglık bakanı secimlerde de biz aynısını diycez. Artık üvey evlatlarına sahip cıkmalılıar

SIRADAKİ HABER