Meme Sarkması Nasıl Önlenir?

Meme Sarkması Nasıl Önlenir?

Meme Sarkması Nasıl Önlenir?

Meme Sarkması Nasıl Önlenir?

Zamanla kilo alıp vermeler, hamilelik, emzirme gibi durumlardan ötürü meme dokusunda meydana gelen gevşeme ve sarkma durumuna Meme sarkması denilir. Meme dokusu, asıcı bağlar ile Meme ön duvarına bağlıdır. Bu bağlar zamanla bazı etkiler dolayısıyla gevşer ve sarkar. Bunların çeşitli operasyonlarla düzeltilmesi mümkündür. Meme sarkması pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir.

Meme Sarkmasının Nedenleri

Sigara: Sigara her en kadar alakasız gibi görünse de önemli bir faktördür. Sigara içmek ciltteki elastin proteininin parçalanmasına neden olup cildin sarkmasına yol açar.

Gebelik: Gebelik sürecinde Memelerin büyümesi söz konusudur. Emzirme dönemi sonrasında oluşan sarkma problemi ise birden fazla gebelik sonrasında daha da belirginleşir.

Kilo: Kilo alma ve kilo verme sürekli tekrarlandığında Memelerde sarkma meydana gelmesi normaldir.

Genetik Yapı: Genler görünümümüzü ve yapımızı etkilediği gibi Meme şekli, yapısı ve boyutunu da etkiler.

Güneşe Maruz Kalma: Uzun süreli güneş ışığına maruz kalmak da cilt için tehlike oluşturabilir. Cildin yapısının bozulması sebebiyle Memelerde sarkma meydana gelmesi oldukça doğaldır.Doğru Egzersiz Uygulamama: Fiziksel olarak uygulanan egzersizlerde kadınlarda Meme ileri geri hareket halindedir. Bu nedenle yanlış uygulanabilecek hareketler de Meme sarkmasına ve şekil bozukluğuna sebep olabilir.

Yanlış Sutyen Kullanımı: Bedene uygun alınmayan, yapısı Memelere uymayan sutyenler şekil bozukluğu ve sarkmaya yol açmaktadır.

Meme Sarkması Nasıl Önlenir?

Meme sarkmasını önlemek için nedenleri yok edilmelidir. Fakat yine de Memelerde sarkma varsa yapılacak egzersizler ile sarkmanın önüne geçilmesi mümkündür. Yine de Meme sarkmasını önlemenin en kolay yolu meme dikleştirme ameliyatlarıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sarkmış bir Memete, meme başı aşağı bakar ve katlanma çizgisine yakındır. Meme dikleştirme ameliyatı ile sönmüş ve sarkmış memeler cerrahi bir operasyon ile yeniden toparlanır ve istenilen şekli alabilir. Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 2-3 saat sürebilir ve genel anestezi altında yapılır. Memenin sarkıklık durumuna göre uygulanan teknikler de farklılık gösterir. Hafif sarkmalarda silikon protezi uygulanabilir. Büyüklükten dolayı sarkma meydana geliyorsa meme küçültme ameliyatı da yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında hastaya sporcu sutyenine benzeyen bir sutyen giydirilir. 1 gece hastanede kaldıktan sonra 2. Gün taburcu edilir. Operasyon sonrası oluşan ağrılar için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılır. Eğer dren kullanılmışsa ameliyattan 3 gün sonra dren çıkarılır. Dren kullanılmasının nedeni bazı meme dikleştirme ameliyatları sırasında meme bölgesindeki kirli kanın atılmasıdır. 2 hafta boyunca düzenli olarak kontroller yapılır ve 2. Haftanın sonunda dikişler alınır. Dikişler alındıktan sonra kötü bir görüntü oluşturmaması için dikiş izlerini kapatmaya yönelik bir tedavi uygulanır. Bu iz yaklaşık 1 yılda belirginliğini yitirir.

Ameliyat sonrası verilen sporcu sutyeni belli bir süre kullanılmalıdır.

Meme dikleştirme hakkında detaylı bilgi: https://sedatbas.com/meme-diklestirme/

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 12:04

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER