Kıdem tazminatı tehlikede mi?

Yeni ekonomik programda, kıdem tazminatına ilişkin düzenleme yapılacağına yönelik hüküm yer alması, çalışanları tedirgin etti. Peki, OVP'de yer alan kıdem tazminatı düzenlemesinin anlamı nedir?

Kıdem tazminatı tehlikede mi?

Türk ekonomisinin önümüzdeki üç yıllık dönemini kapsayan Orta Vadeli Program açıklanan ismi ile yeni ekonomik programda, çalışanlara yönelik bazı hedeflere de yer verildi.

Bu hedeflerin başında ise kıdem tazminatına yönelik hüküm yer alıyor. Programda yer alan kıdem tazminatına yönelik hedef şöyle:

"Sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecektir."

ÇALIŞANLARI TEDİRGİN ETTİOVP'de yer alan kıdem tazminatına ilişkin hedefin ayrıntıları henüz netleşmedi. Ancak bu metin çalaşınları tedirgin etti. Milyonlarca çalışan kıdem tazminatına ilişkin daha önceden hazırlanan ve haklarda bazı sınırlamalar getiren düzenlemenin yeniden gündeme gelmesinden endişe ediyor.

Yaklaşık bir yıl önce hazırlanan ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran kıdem tazminatına ilişkin reform taslağında, kıdem tazminatına ilişkin bir fon oluşturulması öngörülmüştü.

Mevcut yasaya göre, işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince geçen her tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Kıdem tazminatı hesabı ise işçiye son ücret üzerinden yapılıyor. Ayrıca hesaplamada çıplak ücret dışında, düzenli ödenen prim, ikramiye, sosyal yardım niteliğindeki giyecek, yakacak ve erzak yardımı da dikkate alınıyor.

OVP'de yer alan kıdem tazminatı reformunun ayrıntıları yer almıyor ancak daha önce gündeme gelen fon sistemi öngörülüyorsa; kıdem tazminatı hesabı, son ücret üzerinden değil her yıl sonunda aldığı ücret üzerinden yapılacak. Hesaplamada ek ödemeler de dikkate alınmayacak. Ayrıca mevcut yasada dikkate alınan ek ödemeler, fon sisteminde yapılacak kıdem tazminatı hesaplamasına dahil edilmeyecek. Böylece fon sistemine dahil olan işçilerin yaşayacağı hak kaybı mevcut sisteme oranla yaklaşık yarı yarıya olacak.

Bu nedenle çalışanlar, kıdem tazminatına ilişkin hazırlanan reformda yer alan düzenlemelere karşı çıkıyor. Yeni dönemde gündeme gelecek reformda ise neler olacağı henüz netleşmedi.

Kaynak : SGK Rehberi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER