Çeyiz hesabı uygulaması 16 Nisan'da başlıyor

Hükümetin dünya evine girecek çiftlere yapacağı çeyiz hesabı uygulaması 16 Nisan'da başlayacak. Böylelikle bir seçim vaadi daha yerine getirilirken, çeyiz hesabı ile Türk vatandaşlarının evliliği teşvik edilerek aile yapısının korunması ve geliştirilmesi sağlanacak.

Çeyiz hesabı uygulaması 16 Nisan'da başlıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1 Kasım 2015'te gerçekleştirilen 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde kamuoyuyla paylaştığı vaatlerden biri olan çeyiz hesabı uygulamasının başlamasına az bir zaman kaldı. Evlilik hazırlığında olan gençlerin heyecanla beklediği bu destek ile bankaların yurt içi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak çeyiz hesabının açılması ve evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca bu hesaba düzenli ödeme yapılması gerekiyor.
Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Başuzmanı aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Derneği Genel Başkanı İsa Karakaş, katılımcıların 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması, aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde üç defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmaması ve üç aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde bir defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmaması gerektiğini açıkladı.
Evlenene 40 bin lira 
106Evlenene 40 bin lira
İşte bu katkıların şartları:ÇEYİZ HESABI TL cinsinden mevduat veya katılım fonu olarak açılabilecek. Düzenli ödeme gerekiyor. Alt sınır 100 lira, üst sınır bin lira. 3 aylık ödeme planı seçilirse, aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacak. Katılımcı, sadece bir kez 15 bin lira yatırabilecek. Aylık ödeme planı seçilmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla ödeme aksatılmamalı. 3 aylık plan seçilmişse de 1 dönem içinde 1 defadan fazla ödemenin aksatılmaması gerekiyor.SÜREYE GÖRE KATKI Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak. Bakiyenin, açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlardan az olmaması gerekiyor. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10'u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar yüzde 15'i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20'si (ödenecek tutar 5 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak.27 YAŞ SINIRI VAR Devlet katkısı çeyiz hesabının bulunduğu banka aracılığıyla verilecek. Bunun için katılımcı, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair belge ile müracaat edecek. Ayrıca 27 yaş doldurulmadan ilk evliliğin yapılması gerekiyor. Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek.EŞTEN ALINAN SAYILMIYOR Bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılacak. Katılımcı birden çok hesap açtıramayacak. Hesaba bir defa açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek ve bu 30 bin lirayı geçemeyecek. Katılımcı aylık ödeme planında bir dönem içerisinde en fazla 3, 3 aylık ödeme planında 1 dönem içerisinde en fazla 1 defa ödemeyi yapmayabilecek. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i (ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 18'i (ödenecek tutar 14 bin lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20'si (ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak. Takvim'in haberine göre, devlet katkısı için konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içinde bankaya müracaat edilecek. Katılımcının Türk vatandaşı olması ve tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması gerekiyor. Eşten ve birinci derece kan hısımlarından alınan konutlara devlet katkısı ödenmeyecek.
Bir dönem içerisinde çeyiz hesabından en fazla iki defa çekim hakkı tanındığını söyleyen Karakaş, çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerektiğini belirtti.
 
Fotoğraf: İhlas Haber Ajansı
Düzenli ödeme şart
Bankada açılacak çeyiz hesabına düzenli ödemelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Karakaş, “Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 TL, üst sınır ise bin TL'dir. Ödemelerin üç aylık ödeme planına göre yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların 3 katı geçerlidir” dedi. Ödemelerin farklı tutarlarda yapılmasının da mümkün olduğunu söyleyen Karakaş, “Katılımcı aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde üç defadan fazla düzenli ödemeyi aksatamaz. Katılımcı üç aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde bir defadan fazla düzenli ödemeyi aksatamaz” ifadelerini kullandı.


Yukarıda belirlenen şartlardan herhangi birinin ihlali durumunda ise hesabın, çeyiz hesabı statüsünden çıkarılacağı ve hesaba devlet katkısının ödenmeyeceği belirtildi. Şartlara uyarak en az 3 yıl birikim yapanlar, devlet katkısı alabilecek. Çeyiz hesabına devlet katkısı 5 bin lirayı aşamayacak.
 
Fotoğraf: Anadolu Ajansı
Banka sorumlu
Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödeneceğini belirten Karakaş, bu nedenle birden fazla çeyiz hesabı açılması durumunda hesapların birleştirilemeyeceğini söyledi. Çeyiz hesabından faydalanmak için gerekli olan temel şartlardan birinin de 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılması olduğunu vurgulayan Karakaş, yaş koşulunun aşılması halinde elbette ki devlet katkısından yararlanmanın mümkün olmayacağını vurguladı.
Karakaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Hak sahipliğinin tespitinden ve aktarılacak devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından çeyiz hesabının bulunduğu banka sorumludur. Banka hak sahipliğinin tespitinde, hak sahibi tarafından verilen ilk evliliği olduğuna dair belge ile kendi nezdindeki bilgileri kullanacaktır.”
Çeyiz hesabı ile BES'in farkı
“Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı” kapsamında hayata geçen çeyiz hesabının bazı yönleriyle bireysel emekliliğe benzediğini ifade eden Karakaş, “Bireysel emeklilik sadece 27 yaşını doldurmadan evlenecek olan gençleri değil ülke nüfusunun tamamını kapsıyor. Bireysel emeklilik uzun vadeli, çeyiz hesabı ise kısa vadelidir. Diğer yandan çeyiz hesabında azami ödeme miktarı bin lira ile sınırlı iken bireysel emeklilikte bir sınır bulunmuyor. Ayrıca yaş sınırı, giriş aidatı ve diğer birçok yönden farklılıklar var” ifadelerini kullandı.

Kadın istihdamı için cazip teşvikler var
Hükümetin evliliği ve çocuk yapmayı teşvik edici diğer politikalarını da değerlendiren Karakaş, “2004 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması komisyonlarında aktif olarak görev yaptım. Bu görevim esnasında maalesef istihdam üzerinde aşırı formalitelerin bulunduğunu, istihdamı teşvik edici düzenlemelerin yok denecek kadar az olduğuna mütali oldum. Bu şartlarda dezavantajlı gruplar arasında olan kadınların anne olmaları halinde çalışmaları adeta imkansız gibi. Bütün bu olumsuzlukları göz önünde bulundurarak özelikle kadınlar ile ilk defa istihdama katılacak gençlerin işe alınmasının teşviklerle cazip hale getirilmesi gerektiği yönünde çalışmalar yapmıştık. Aradan geçen 12 yılı aşkın zaman zarfında kadınların istihdama katılması yönünde son derece cazip teşvikler uygulandı” dedi.
Diğer yandan kadınların özelikle annelerin emekliliğinin kolaylaştırıldığını söyleyen Karakaş, “Son Torba Kanunu ile getirilen düzenlemelerle birlikte kadınların tam gün yerine part-time çalışarak tam aylık almaları ve ayda 30 gün sigortalı olmaları sağlanmış bunun üzerine ücretsiz izin almaları kolaylaştırılmıştır” sözlerini kullandı.
Karakaş sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bütün bu düzenlemelerle birlikte her şeyden önce ekonomik kalkınmanın sağlanması, bozulan sosyal güvenlik dengelerinin yerine oturtularak aktif-pasif dengesinin sağlanmasının yanı sıra daha da önemlisi aile yapısının dolayısıyla milli, kültürel varlıklarımızın korunması ve sağlıklı nesillerin yetişmesinde büyük rol oynayacaktır”

Yenişafak

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER