Sağlık Bakanlığı Yeni Atanacak Olan Kamu Personellerine Güvenlik Soruşturması Yapacak Mı?

Sağlık Bakanlığına Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 12 bin personelin yerleştirmesi yapıldı. Peki bu personellere göreve başlama yazısından önce güvenlik soruşturması yapılacak mı, sorusunun yanıtı araştırılıyor. Sağlık Bakanlığı 2018/4 ve 2018/5 atamalarında olduğu gibi bu alımlarda da güvenlik soruşturması yapacak. Aşağıdaki link üzerinden güvenlik soruşturması formuna ulaşabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Yeni Atanacak Olan Kamu Personellerine Güvenlik Soruşturması Yapacak Mı?

Sağlık Bakanlığı 12 bin kamu personeli alımına ilişkin adayların yerleştirmeleri Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapıldı. 

BAKANLIK GÜVENLİK SORUŞTURMASI YAPACAK MI?

Yerleştirmelerin yapılmasının arından adaylar güvenlik soruşturmasının yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladılar. 

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının 2018/4 ve 2018/5 atamalarında olduğu gibi bu alımlarda da güvenlik soruşturması yapacağı belli oldu. 

GÜVENLİK SORUŞTURMASINDA NELERE BAKILIR?

Peki güvenlik soruşturmasında nelere bakılır? Detayları kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla payaşıyoruz...

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında kişinin içinde bulunduğu ortam dikkate alınıyor. Bunun yanı sıra kişinin kayıtlı ikamet adresi ile fiilen ikamet ettiği adres esas alınır.


 
Bu hususlar kapsamında şu maddelere ilişkin araştırmalar yapılıyor:
a) Kimlik kontrolü, kimlik kayıtlarının doğruluk derecesi, uyrukluğu, geçmişte yabancı bir devletin uyrukluğuna girip girmediği,  b) Genel kolluk kuvvetlerinin ve istihbarat birimlerinin arşivlerinde bilgiler bulunup bulunmadığı, adli sicil kaydının ve hakkında arama kaydı veya herhangi bir tahdidin olup olmadığı,

c) Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakının bulunup bulunmadığı ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranıp davranmadığı,

ç) Şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı,

d) Yabancılarla, özellikle hasım ve hasım olması muhtemel Devlet mensupları ve temsilcileriyle ilgili derecesinin iç yüzü ve nedeni

Güvenlik soruşturması kapsamında her evrede kesinlikle gizliliğe uyuldu. Bu soruşturma kapsamında evre ve sonucu bilmesi gerekenlerden başkasına açıklanması kuralı işlemektedir.

Sağlık Bakanlığı 12 bin kamu personeli alımı yerleştirmeleri kapsamında yapılacak olan güvenlik soruşturması forumuna aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Güvenlik Soruşturması Formu İçin TIKLAYIN.

Kamupersoneli.net

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER