'Hasta nakil ve acil yardım ambulansı hizmetleri hakkında'

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Hasta Nakil ve Acil Yardım Ambulansı Hizmetlerinin SGK’ya Faturalandırılması ile ilgili duyuru yayımlandı.

'Hasta nakil ve acil yardım ambulansı hizmetleri hakkında'
Hasta Nakil ve Acil Yardım Ambulansı Hizmetlerinin SGK’ya Faturalandırılmaması Hakkındaki Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Görüşü Aşağıdadır.

Hasta Nakil ve Acil Yardım Ambulansı Hizmetleri SGK’ya Fatura Edilir mi?Konuya ilişkin Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 20.11.2015 tarihli ve 95796091-449-E.1515 sayılı yazısında yer alan görüş: “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hak sahipleri ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tedavi giderleri Bakanlığımız ile Kurum arasında imzalanan “Götürü Bedel Üzerinden Sağlık Hizmeti Alımı Sözleşmesi” hükümlerine göre yürütülmekte ve ödemeler global olarak yapılmaktadır. Global bütçe ödeme kalemleri içerisinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında sunulan ambulans hizmetleri yer almakta olup, bunun dışında hak sahipleri için yol giderleri Sağlık Uygulama Tebliğinin 2.5.3.C- Yurt dışı yol, gündelik ve refakatçi giderleri başlıklı maddesi kapsamında kişilere ödenmektedir. Bu nedenle Hasta Nakil ve Acil Yardım Ambulansı Hizmetlerinin herhangi bir şekilde SGK’ya fatura edilmesi mümkün bulunmamaktadır.” şeklindedir.

Söz konusu hizmetlerin //www.tkhk.gov.tr/Dosyalar/9263091866014004bcf7dda74bf92 71a.pdf linkinde yer alan algoritma çerçevesinde yürütülmesi, ayrıca nazım hesaplarda yapılan takiplere devam edilmesi katlanılan maliyetlerin tespiti ve bütçe planlamaları açısından önemlidir.

(Sağlık Aktüel)YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER