Yıpranma payı kimlere uygulanacak ?

Sağlık Bakanlığı başta 663 sayılı Kanun olmak üzere bir çok kanunda değişikliğe gidiyor. Bakanlar Kuruluna sunulan Kanun Paketinde önemli değişiklikler bulunurken, bu paketin yakın zamanda TBMM’ye getirilmesi de gündemde...

Yıpranma payı kimlere uygulanacak ?
Hazırlanan pakete göre en önemli başlıklar şunlar olacak:

1- Sağlık turizmi Başkanlığı ve sağlık turizmi kurulu oluşturulacak


2- Velinin rızası olmadan bağışıklamaya yönelik zorunlu aşı yapılmayacak ancak toplum sağlığını tehdit eden hastalıklar için aşılamada veli/vasi rızası aranmadan aşılama zorunlu yapılacak.


3- Normal doğumu teşvik için normal doğuma bağlı anne veya bebekte oluşabilecek zararlar için sigorta yaptırma zorunluluğu geliyor.


4- Eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim görevlisi, profesör ve doçentler mesai sonrası sağlık hizmeti sunabilmelerinin önü açılıyor.


5- Pratisyen hekimler mecburi hizmetlerini tamamlamadan uzmanlık eğitimlerine başlayamayacaklar. Sınavı kazansalar bile hakları saklı tutulacak. Uzman hekimler mecburi hizmetleri bitmeden yan dal uzmanlık eğitimine başlayabilecekler.
6- Hastane bahçesinde sigara içmek yasaklanacak.


7- Yıpranma payı sadece nöbet tutanlara uygulanacak.

Holiganbet 16px;">
8- İllerde patron il sağlık müdürü olacak. Halk sağlığıve kamu hastaneleri genel sekreteri performansını il sağlık müdürü takip edecek. Gerekirse sözleşmelerinin fesihi için görüş bildirecek.


9-Sözleşmeli başhekim yardımcılığı ve hastane müdür yardımcılığı bitiyor.


10- Genel sekreter, idari hizmetler başkanı, hastane yöneticisi ve müdür olabilmek için 4 yıl veya dengi yüksekokullardan mezun olabilme şartı yeterli olacak. Genel sekreter için 8 yıl diğerleri için 5 yıl iş tecrübesi bulunma şartı aranacak.


11- İl sağlık müdürü, halk sağlığı genel sekreteri ve başkanların en az 5 yıl iş tecrübesi olma şartı aranacak.


12-Emekli hekim ve diş hekimleri ile bunların dul ve yetimlerinin emekli aylıklarının artırılması amaçlanıyor. 
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 13:50

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER