SAĞLIK BAKANLIĞI KPSS ATAMALARINDA SÜRPRİZ GELİŞME...

Atamalarda süpriz gelişme

SAĞLIK BAKANLIĞI KPSS ATAMALARINDA SÜRPRİZ GELİŞME...
Devlet memurları kanununda yer alan kamuya ilk defa atanacaklar için ilke ve esaslar bakanlar kurulu tarafından ilgili yönetmeliklerle düzenleme altına alınmıştır. Fakat çeşitli boşluklardan dolayı bu durum suistimale açık bir hal almıştı. Kamuya sözleşmeli atanmış aday memur yine aynı kpss puanını kullanarak aynı yıl içinde yapılan kadrolu alıma da başvuru yapabilmekte ve iki kez atanmış olduğu halde tek atama yapılmış gibi görünmekteydi. Sağlık bakanlığı, ÖSYM ve Devlet personel Başkanlığı yetkililerin katıldığı ortak toplantıda bu durumun dile getirildiği ve çözüme yönelik bir çalışma başlatıldığı bakanlık kayanklarından edinilen bilgiler arasında. 


Kamuya ilk defa atanacak adayların yüzünü güldürecek bu gelişme de bakanlık kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre Atama Bekleyen sağlıkçılar derneğinin yaptığı yazılı başvurunun ardından tekrar gündeme gelen  bu konu ile ilgili çalışma başlatıldığı bilgisine ulaştık. Geçtiğimiz hafta Devlet Personel Başkanlığında yapılan toplantıda bu durumun dile getirildiği ve buna yönelik bir düzenleme yapılacağı konuşulmakta. Sözü geçen düzenlemenin 2016/1 merkezi alımlarına yetiştirilmeye çalışıldığı ve Sağlık bakanlığı müsteşarı Eyüp Gümüş'ün bu konu ile ilgili çalışmayı bizzat takip ettiğide  yine gelen bilgiler arasında. 
Düzenleme de kpss puanı ile, puanın geçerli olduğu zaman süresinde  bir kez kamuya atanmış olan 4/b li personelin kadrolu alıma, kadrolu personelinde  4/B li alıma başvuru yapmasının önüne geçilerek boş kalan pozisyonların değerlendirilmesi ve böylelikle keyfi yer değiştirmenin de engellenmesi planlanmakta. 

Atama Bekleyen ve Kamu Dışı Çalışan Sağlıkçılar Derneği  (ASS-DER) bu başvuru ile yeni bir dönemin açılacağını biliyorlarmıydı bilemeyiz ama  şayet bu konuda bir başarıya ulaşırlarsa sağlık sektöründeki diğer meslek örgütlerini geride bırakacak bir çalışmaya daha imza atmış olacaklar. Dünkü haberimizde Mehmet Müezzinoğlu'nun koltuk devrinde de payları olduğunu gördüğümüz derneği  Medi haber ailesi olarak tebrik ederiz. Kamu yararına yapılacak diğer bütün işlerde bütün sağlık örgütlerini, dernekleri ve sendikaları da aynı duyarlılıkla çalışmalar yapmalarını temenni ederiz...


www.medihaber.com/ÖZELYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER