SSD Hardisk Seçimi Nasıl Yapılır

SSD Hardisk Seçimi Nasıl Yapılır

SSD Hardisk Seçimi Nasıl Yapılır

SSD Hardisk Seçimi Nasıl Yapılır

SSD bir depolama birimidir. Bilgisayarlardaki işletim sistemini ve diğer uygulamaları depolayabilen bir birimdir. Fakat SSD uygulamalardan çok işletim sistemini depolamak adına kullanılmaktadır. Çünkü SSD Harddiske göre daha hızlı bir birimdir. İnsanların genel olarak istedikleri şey ise bilgisayarlarının daha hızlı açılmasıdır bu yüzden işletim sistemi genel itibari ile SSD’ye kurulur. Sadece işletim sistemi kurulmasının sebebi SSD harddiske göre pahalı olduğundan Harddisk fiyatına alınan SSD için depolama alanı pek yüksek değildir. M2 SSD’ler okuma ve yazma hızları bakımından bir bilgisayarın işlemleri saniyesinde yapabildiği gibi hızlıdır.

Harddisk Nedir?

Harddisk de bir depolama birimidir. SSD’ye göre daha yavaş ancak fiyat konusunda daha avantajlı olan birimdir. Genel olarak tüm bilgisayarlarda SSD dahi bulunuyor olsa yan veya ana depolama birimi olarak harddisk kullanılmaktadır. SSD harddisk modellerinin taşınabilir seçenekleri de  mevcuttur. Bu modeller sayesinde kaybolmasını istemediğini verilerinizi avantajlı fiyatlara devasa alanlarda saklayabilmektesiniz. Aynı zamanda taşınabilir harddisk normal harddiskten farklı olarak USB girişine de sahiptir. Bu sebepten dolayı USB okuma özelliği olan her cihaz ile kullanılabilmektedir. Fiyat konusunda normal harddisk ile denk olan taşınabilir harddiskler sunum veya okullarda iş yapan kişiler için bulunmamış bir nimet niteliğindedir.

SSD ve Harddisk Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Harddisk okuma ve yazma hızları SSD’ye göre oldukça azdır

  • Harddisk daha büyük bir alan kaplarken SSD (özellikle m2) oldukça küçük alan kaplamaktadır.

  • Harddisk taşınabilir modellere sahipken SSD’de böyle bir seçenek mevcut değildir.

  • Harddisk belirli bir RPM e sahipken SSD’de böyle bir şey yoktur.

 Nereden Satın Alınmalıdır?

SSD harddisk bilgisayarlar için gerekli olan depolama birimleridir. Kullanıcının bütçesinin fazla olmaması gibi durumlarda SSD değil de harddisklere yönelmesi daha doğru bir davranış olacaktır. Ama alacak kişinin bütçesi eğer yüksek ise sistemi ve hızlı açılması gereken uygulamaları veya istediği oyunları SSD üzerine kurulum yapabilir. Fakat bunun ardından alan yetersiz olmasa bile ek olarak da bir harddisk satın alması kullanıcı yararına olacaktır. Ssd hardisk incelemek veya satın almak isteyenler https://www.incehesap.com/ssd-harddisk-fiyatlari/ adresine göz atabilirler. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 02:15YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER