SAYDES BASIN AÇIKLAMASI

SAYDES BASIN AÇIKLAMASI

Değerli üyelerimiz, kıymetli sağlık camiası, emektar basın mensubu arkadaşlar;

    Son zamanlarda özellikle sosyal medyayı kullanarak SAYDES kurumunun aidat iadelerinde geri ödeme taahhütlerini yerine getirmediğine dair kamu oyu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu kişilerin art niyetli kişiler olduğu tespit edilmiş ve tarafımızdan ilgili kişiler hakkında savcılığa şikayet başvurusu yapılmıştır. 

    Bu kişilerin bir çoğu, sahte sosyal medya hesapları olmakla birlikte, gerçek profile sahip olup aidat iadesi yapıldığı halde, sırf kurumumuza zarar vermek için aidat iademi almadım diyenler de vardır. Bunun yanı sıra ilginçtir ki kuruma hiç üye olmamış bazı kişilerde sanki üyeymiş ve istifa edip iadesini alamamış gibi yorumlar yapmaktadır. Bu tip kişiler tespit edilmiş olup haklarında gerekli işlemler başlatılmıştır.

    Değerli üyelerimiz,  Aralık 2014'te yapılan genel kurulda, teşkilatımızdan bir grup genel başkanlığa ve yönetim kurulu üyeliklerine aday olmuşlar ancak kazanamamışlardır. Akabinde 2015 Ocak ayından itibaren bize yar olmayan başkasına da yar olmasın mantığı ile camiamızda asılsız itham ve iddialar yaymışlar ve üyelerimizin kafasını karıştırmaya çalışmışlardır. Çok şükür ki 8 il haricinde bu hedeflerine ulaşamamışlar ve üyelerimizin bilinçli olmaları ve dik duruşları sayesinde kuruma kalıcı zarar verememişlerdir. 

 

    SAYDES 2010 Mayıs ayında kurulmuştur. 2015 Ocak ayına kadar yani 56 ayda toplam 1664 üyemiz kurumdan istifa etmiş iken, genel kurulda yönetimi ele geçiremeyen  kişilerin karalama kampanyası neticesinde 6 ayda 1669 istifa daha gelmiş ve toplam istifa eden üye sayısı 3333'e çıkmıştır. Yukarıdaki tabloda sunulmuş olan verilerde görüldüğü üzere son 6 ayda gelen istifa sayısı 56 ayda gelen istifa sayısından fazladır. 

    Bu yığılma doğal olarak istifa iadelerinin ve emeklilik primlerinin ödemelerinin daha önceki gibi kısa sürede yapılmasına engel teşkil etmiştir. Bunların üzerine bir de 2 yıldan beri üzerinde çalışılan ve önemli kısmı devletle alakalı olan projelerin onayları gelince kurumun yatırım yaptığı ve sonucuna yaklaştığı konularda zarar etmemesi için mecburi olarak yatırıma ödenek ayrılmıştır. Tüm bunlara rağmen yine de istifa iadeleri ve emekli olanların prim ödemelerine bütçe ayrılmaya devam edilmiş ve 2015 yılında 3 Temmuz'da yapılan ödemelerde göz önünde bulundurulduğunda toplam 356.087,00 TL'lik bir ödeme yapılmıştır. Değerli üyelerimiz ve kıymetli camiamız, kuruluşumuzdan itibaren hangi ayda ne kadar üyeye ne kadar ödeme yapıldığını aşağıdaki tablodan görebilirler. Bu kadar yatırım yaparken geri ödemelerini de gerçekleştirebilen SAYDES gibi kuruluşların ülkemizde örneğine az rastlanır. 

    Değerli üyelerimiz, kıymetli camiamız, SAYDES 2015 yılında gücüne güç katmış bir kurum olarak iş ve işlemlerine devam etmektedir. 2015 yılında faaliyete geçen projelerimiz; Adana Konukevinin taşınması, yatak sayısının artırılması ve ek bölümler eklenmesi, Konya'da 2 dönüm üzerine 50 yataklı tesis kurulması, Karabük Kent Ormanı yatırımı, Bitlis Tatvan'da yaşam merkezi işletmesi yatırımı, SAYDESKENT projesi doğrultusunda üyelerimize süper fiyattan konut sahibi olma imkanı sunulması. Bu çalışmalar sadece ilk 6 ayda başarılmıştır. Sizlere hizmet etmeye devam ederken bu esnada yatırımların 4 ünün bir kaç etabının bitirilmesi neticesinde aynı zamanda işletmeye açılmasından dolayı artık ticari gelirlerimiz de artmış olup, aidat ve emeklilik fonuna daha fazla bütçe aktarabileceğiz. Bu sayede istifa yığılması neticesinde bekleyen istifa iadeleri daha hızlı ödenebilecektir.

    Alınan karar gereği, daha önce aylık olarak yapılan ödemeler 23 Temmuz Perşembe gününden itibaren, 23 Temmuz'da dahil olmak üzere her perşembe yapılmak üzere ayda en az 3 defa yapılacaktır. 

    İstifa etmiş üyelerimiz, art niyetli eski teşkilat mensuplarından bilgi almasınlar lütfen. Bile bile yanlış bilgi vermektedirler. Bu konuda geçerli resmi işlemler Aidat ve Emeklilik Fonu Yönergesi tarafından hüküm altına alınmış olup özellikle yönergenin 14. maddesi bu işlemlere açıklık getirmektedir. İlgili yönergeye www.saydes.net web sitemizin mevzuat kısmından ulaşabilir ve doğrudan kendiniz okuyabilirsiniz.

    Değerli üyelerimiz ve kıymetli camiamız, art niyetli kişilerin ağızdan duyma, kulaktan dolma bilgilerine itibar etmeyiniz. Kurumumuz dimdik ayaktadır ve gelişmeye, büyümeye devam etmektedir. Kurumumuzu kötülemeye çalışan kişiler yargıya intikal ettirilmiş olup yargı sonucu beklenecektir. SAYDES gibi ciddi bir kurumun bu tip kişilere yargı dışında müdahil olması beklenemez. Yargı süreci ise yavaş işler ancak er geç doğruyu ve yanlışı ortaya çıkarır. 

    Gösterdikleri ilgiden ve SAYDES'e olan güvenlerinden dolayı tüm üyelerimize ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz. 

 

                                    Kürşad Emre ÖĞRETMEK

                                        Genel Başkan
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER