Sağlık Çalışanlarına Savaşta Bile Dokunulmaz

Türkiye Tabipler Vakfı’nın Şifa Üniversitesi merkez binasına yapılan hukuksuz polis baskınına sendikalardan tepkiler yükseliyor.

Sağlık Çalışanlarına Savaşta Bile Dokunulmaz

Aksiyon İş konfederasyonuna bağlı Pak Sağlık İş Sendikası genel başkan danışmanı Cuma Kılıç, 'Proje Mahkemeler' olarak nitelenen Sulh Ceza Hâkimlikleri aracılığıyla yapılan hukuksuz baskınlara bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.

Hiç Bir Meşru Dayanağı Yok

Şifa Üniversitesi hastanesine yapılan baskının meşru hiç bir dayanağı olmadığını belirten Kılıç, "Çünkü baskın yapılan Vakfın 2008-2013 dönem faaliyetlerinin, 2 ay önce Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri tarafından denetlendiği, hiçbir eksiklik bulamadığı ve faaliyetlerinin onaylandığı ve Şifa Üniversitesi’nin de 3 ay önce YÖK denetiminden geçtiği bilinmektedir" diye konuştu.

Savaşta Bile YapılmazSavaş hallerinde bile sağlık personeline dokunulmadığını belirten Cuma Kılıç, Ülkemizde kurulan Sulh Ceza Hâkimlikleri sayesinde hiçbir hukuk kuralı tanınmamakta, çok sayıda üyemizin çalıştığı bir sağlık kuruluşuna gündüz ortasında polis baskını yapılabilmektedir. Üyelerimizin sadece ve sadece sağlık hizmeti sunduğu İzmir Şifa ÜniversitesiHastanesine yönelik yapılan bu hukuk skandalını Pak Sağlık İşçileri Sendikası olarak kınıyor ve protesto ediyoruz" dedi.

Aksayan Hizmetlerin Sorumluları Hukuksuzluğu Yapanlardır

Yapılan baskından dolayı halka sunulan sağlık hizmetindeki aksaklıklardan dolayı tüm sorumluluğun hukuksuz baskını gerçekleştirenler olduğunu söyleyen Kılıç, "Her türlü verinin dijital ortamda yürütüldüğü, tüm kayıtların SGK, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı hatta istendiğinde emniyet birimleri ile anlık olarak paylaşıldığı sağlık kuruluşlarına yönelik bu türlü baskınların akıl ve izan ile izahı mümkün değildir.

Değil İzmir ve Egenin Türkiye’nin en başarılı Eğitim ve Sağlık kuruluşlarından olan Şifa Üniversitesi ve Şifa Sağlık grubuna yapılan hukuksuzlukların hesabı, er veya geç yine hukuk önünde sorulacaktır. Mütevelli heyeti, yöneticileri, adresi belli olan saygın bir kuruluşa, terör örgütlerine yapılmayan yöntemlerle müdahale etmek Anayasayı, hukuk kurallarını hiçe saymaktan, insanların zihinlerinde algı oluşturmaktan başka bir şey değildir" dedi.

Sağlık Bakanlığını Göreve Çağırıyoruz

Sağlık Bakanlığını göreve Çağıran Pak Sağlık İş Başkan danışmanı Cuma Kılıç, "Bu çirkin muamele karşısında susmayı tercih eden Sağlık Bakanlığını, YÖK’ü göreve çağırıyor ve kendilerinden ivedilikle açıklama bekliyoruz. Eğitim ve sağlık hizmetinin sunulduğu saatlerde böyle bir baskın ve müdahaleyi ne ile izah edecekler. Pak Sağlık İşçileri Sendikası olarak konunun takipçisi olacağımızı belirtiyor, devleti yönettiğini iddia edenlerden bu tür hukuksuzlukları sona erdirmelerini bekliyoruz" dedi. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER