Saç Ekimi Sonrası Bakım ve İyileşme Süreci

Saç Ekimi Sonrası Bakım ve İyileşme Süreci

Saç Ekimi Sonrası Bakım ve İyileşme Süreci

Saç ekimi sonrası saçların tutması, dökülmesi ve tekrardan çıkması gibi aşamalar yaşanmaktadır. Saç ekimi ameliyatının mümkün olduğunca başarılı olması için, ekimden sonraki aşamalarda hastanın iyi bir bakım sürecinden geçmesi ve uzmanların önerilerine uyması gerekir.

İlk 3 gün

Ameliyattan sonra ilk 2 gün saçlar enfeksiyon riski sebebiyle kesinlikle yıkanmamalıdır. Özellikle ilk gün pansuman yapıldıktan sonra, ikinci gün tamamen dinlenilmesi önerilir. 3. günün ardından saçlar, traşsız saç ekimi yaptıran kişiler için özel olarak üretilen şampuanla nazik dokunuşlarla yıkanmalıdır. Saç ekimi sonrasında 3. günden itibaren bu yıkama işlemi her gün tekrarlanmalıdır.

Dışarı çıkarken başın mutlaka hava koşullarından ve gün ışığından korunması gerekir. Eğer dışarı çıkmak şart değilse, bu sürecin evde geçirilmesi önerilir.

İlk hafta   Saç ekimi sonrasındaki ilk bir hafta, saç derisinin en hassas olduğu, enfeksiyon gibi risklere karşı açık olduğu bir dönemdir. Operasyonun ardından kirli havaya ve güneş ışığına maruz kalmamak için gereken önlemler alınmalı, ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır. İlk hafta, başın darbe almamasına, hatta uyurken ekim yapılan bölgenin yastığa bile temas etmemesine dikkat edilmelidir.

İlk ay ve sonrası

Saç ekimi yapılan bölgede ve ensede oluşan kabuklanmanın 10. günde tamamen geçmiş olması beklenir. Sauna, jakuzi ve havuz gibi sığ veya sıcak sulardan uzak durulması, denize girilmemesi gerekir. 1 ayın sonunda hafif sporlara başlanabilir. Uzayan saçlar, saç derisine fazla temas edilmeden kestirilebilir.

Ekilen saç ne zaman çıkar?

Saç ekimi sonrasında, ekilen saçlar ilk birkaç hafta içerisinde dökülmeye başlar. 1 ayın sonunda ekilen saçlarının yarısının döküldüğü görülmektedir. Bunun nedeni, ilk çıkan saçların zayıf yapılı olmasıdır. Dökülen saçların yerine zamanla daha güçlü saçlar çıkacak, dökülmeyen saçlar ise güçlenecektir. Saçların 6 ay içerisinde berbere gidecek kadar uzadığı görülür. Saçların tamamen çıkması ve güçlenmesi ise 1 yıllık bir süreç içinde gerçekleşecektir.

https://www.estecenter.com/sac-ekimi-fiyatlari

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2017, 02:21YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER