Mülteci Dostu Doktorun Zaferi

Mülteci Dostu Doktorun Zaferi

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gazete 9 Eylül’ün gündeme getirdiği  Suriyeli hastaların şartlarının iyileştirilmesi için dilekçe verdikten sonra başka bir yere gönderilen doktorun görevlendirme işlemini iptal etti.  Dr. Ergun Demir,  “Bu işlem insanlık ve hekimlik adına verdiğim mücadelemde haklı olduğumun bir göstergesidir” dedi.

Altındağ’daki Suriye Polikliniği’nde görev yapan Dr. Ergun Demir, Suriyeli mülteci kadın ve bebeklerin poliklinikte yaşadığı sıkıntılar hakkında bir dilekçe hazırlamıştı. Dilekçeyi Bornova Toplum Sağlığı Merkezi’ne sunan Dr. Demir, birkaç gün sonra İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ne görevlendirildi. Dr. Demir, Suriyeli hastaların sorunlarını çözmek için yaptığı çalışmanın karşılığı olarak başka bir merkeze gönderildiğini açıkladı. Öte yandan Dr. Demir, görevlendirildiği merkezde tuvalete giden bir koridorda görev yapmak zorunda bırakıldığını, muayene ve tıbbi müdahale odası bulunmayan merkezden çalıştırıldığını tüm bunların bir mobbing olduğunu öne sürdü. 9 Eylül Gazetesi’nin gündeme getirdiği olay, yerel ve ulusal basında geniş yankı uyandırdı.HAKLI MÜCADELEMİN BİR KANITIDIR

Suriyeli hastalar ve bebekler için verdiği mücadeleyi geçici görevlendirmesinin iptal edilmesiyle kazandığını anlatan Dr. Ergun Demir, Suriyeli Polikliniği’nde, hasta bekleme salonu, tıbbı müdahale ve aşı ve bebek bakım ve emzirme odası yoktu. Ve mahrumiyet kuralları sağlanmamıştı. Polikliniğin asgari fiziki ve teknik şartları sağlanmamıştı. Bunların düzeltilmesi için dilekçe verdim. Daha sonra izne çıktım. İzin dönüşü başka bir yere görevlendirildiğimi öğrendim. Yeni yerde tuvalet koridorundaki masada görev yapmam istendi.  17 Eylül günü geçici görevlendirmemin iptal edildiğini öğrendim. Bu da insanlık ve hekimlik adına verdiğim mücadelenin haklı olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

SURİYE POLİKLİNİĞİNDE GÖREVE DEVAM…

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, Dr. Demir’in geçici görevlendirmesinin iptal edildiğini doğruladı. Yetkililer Dr. Demir’in Suriye Polikliniği’nde görevine devam edeceğini ifade etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER