Memurun sendika üyesi olma engeli kaldırrılacak mı?

Memurun sendika üyesi olma engeli kaldırrılacak mı?

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Çalışma Konferansı'nın 104'üncüsü 10 Haziran'da İsviçre'nin Cenevre kentinde yapıldı. Toplantıya ILO üyesi 185 ülkeden işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan birer delegasyon katıldı. Memur-Sen adına toplantıya, Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ile Memur-Sen AB Danışmanı Emin Şanver katıldı.Toplantıda, Genel Başkanımız Metin Memiş ve heyettekiler, bazı ülke temsilcileri ile görüşmelerde bulundu, ülkemizdeki sendikal gelişmeler ve memur sendikacılığı konusunda bilgi verdi.

ILO toplantısını değerlendiren Genel Başkanımız Metin Memiş, Türkiye’nin, örgütlenme ve iş güvenliği konusunda kara listede yer almasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Memur sendikacılığında önemli bir mesafe alınmasına karşın, yeterli olmadığını söyleyen Memiş, “Bazı görevlerdeki memurların önündeki sendika üyesi olma engelleri kaldırılmalıdır. Emniyet ve genel kurmaydaki sivil memurların sendika üyesi olmasının önündeki engel, yoğun mücadele sonrası kaldırıldı. Ancak, rütbeli asker veya emniyet mensubu, yargı mensupları sendika üyesi olamıyor. Bu konudaki yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçmelidir” şeklinde konuştu.

ILO’da eleştirilen bir başka konunun ise, iş kazaları ve iş güvenliği olduğunu belirten Metin Memiş, bu konuda da gerçekleştirilen yasal düzenlemelerin uygulanması gerektiğini kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER