Hastanelere kahvaltı ayarı

Sağlık Bakanlığı hastalara çok erken saatlerde kahvaltı verilmemesi konusunda hastaneleri uyardı.

Hastanelere kahvaltı ayarı

Hastanelerde hasta ve refakatçilerinin en büyük sorunlardan olan 'çok erken saatlerde odaya kahvaltı getirilmesi' uygulamasına Sağlık Bakanlığı el attı. Ortalama sabah 6.30 civarında hastalara verilen kahvaltının hasta ve refakatçi memnuniyetsizliğine sebep olduğunu belirleyen Bakanlık, bu konuda hastaneleri uyardı.

 

Bakanlık, sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde sağlık tesislerinde yemek hizmeti sunum kalitesinin maksimum düzeye çıkartılabilmesi amacıyla, yiyeceklerin hazırlanması aşamasından sunumuna kadar olan sürecin yetişmiş insan gücü ve yeterli ekipmanla yapılmasının önem arz ettiğini bildirdi. Konuyla ilgili olarak hasta, refakatçi ve çalışan yemeklerinin uygun sıcaklıkta servis edilmesi, peçete, çatal kaşık gibi ürünlerin düzenli ve temiz bir şekilde servise dahil edilmesi gibi gerekli hassasiyetlerin gösterilmesi isteyen Bakanlık, özellikle hasta ve refakatçilere sunulan kahvaltı hizmeti saatlerinin hastaların dinlenme saatlerine özen gösterilerek, çok erken saatlerde verilmemesi talimatı verdi. 

Bakanlık, hizmet sunum rehberindeki kriterlere uygun olarak hizmet verilmesi gerektiğini ifade etti. Buna göre, odaya gelen servis personeli yemek dağıtımı için izin isteyecek, kendisini tanıtacak, hastaya ismi ile hitap edip yemek sunumunu gerçekleştirecek.

 

Gökhan Kaya/Türkiye Gazetesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER