Fazla Mesai Ödemelerini Mutemetler mi Engelliyor!

Fazla Mesai Ödemelerini Mutemetler mi Engelliyor!

Başbakanlığın 16 Eylül 2015 tarihli idari izin genelgesinden sonra bazı internet siteleri ve stk'ların açıklamaları kafaları karıştırdı.

Sabimer.com olarak açık ve net YAZIYORUZ; 
İdari izinli günlerde çalışan memurlara ya izin verilir yada fazla mesai ücreti ödenir. Ödenmesi mecburidir!


Başbakanlığın idari izin genelgesiyle bayram öncesi iki buçuk gün tatil edilmesinden sonra, bazı internet siteleri fazla tıklanma uğruna yaptıkları haberlerle çalışanların ve ödeme yetkililerinin akıllarını karıştırmaktadırlar. Halk tabiriyle ortalığı velveleye vermektedirler!

İdari izinli sayılan günlerde çalışan personele fazla mesai ödenmesi kanunen zorunludur. Ve kurumlar bu ödemeyi tabiri caizse se-ve se-ve ödemek zorundadır!

Anayasaya ve Kanunlara aykırı genelge yayınlanamaz. Kanunların gelengelerden üstünlüğü bulunmaktadır.


657 sayılı DMK'nın Ek 33. Maddesine göre ; Nöbet tutan personele izin verilmemesi durumunda fazla mesai ücreti ödenir.Ayrıca idari izinli günde çalışan kişilere fazla mesai ücreti verilmemesi Anayasanın 10. Maddesi (Eşitlik ilkesi) ve 18. Maddesine (Zorla çalıştırma yasağı) ve 657 DMK 10. Maddesine aykırıdır.

Bu günler için nöbet izni yada fazla mesai ücreti vermeyen kurumlar açık ve net bir şekilde SUÇ İŞLEMİŞ SAYILIR. Ve bu ödemeyi yapmayan mutemet ve yöneticiler ilgili (Görevi kötüye kullanma, ayrımcılık, zorla çalıştırma vb.) kanun maddeleri karşılığına gelen TCK'ya göre hapis cezasına bile çarptırılabilir!

Bu yüzden Başbakanlık genelgesini farklı şekilde yorumlamadan mantıklı bir şekilde davranılması ve idari izinli günlerde çalışan personele nöbet izni yada fazla mesai ödemesi yapılması gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz.

İdari izinli günlerde çalışan personellerden sorun yaşayanlara hukuki her türlü yardımı Sabimer.com olarak sağlayacağımızı,

Anayasa ve kanunlara aykırı davranan kurumları ise, tarafımıza bildirmeniz halinde personelin kimliğini gizleyerek yanlışı yapan kurumları sitemizden yayınlayarak ifşa edeceğimizi tüm çalışanlara duyururuz.

Kamuoyuna saygılarımızla...

www.sabimer.com 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER