Dolar kalbi de vuracak

Dolar kalbi de vuracak

Döviz kurundaki rekor artışlar, hastaları mağdur etti. Kurdaki artıştan dolayı kanser, şeker, tansiyon, alzheimer, migren, antidepresan, ağrı kesici ilaçlar eczanelerde bulunamıyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, "Devlet ilaç ve ilaç etken maddesinde dışarıya olan bağımlılığı en aza indirmelidir" dedi.

‘Sayı artabilir’
Sağlık Bakanlığı'nın uyguladığı ilaç fiyat politikasının bir sonucu olarak hayati önemdeki birçok ilacın bulunamadığını bildiren Saydan, önlem alınmazsa bulunamayan ilaç sayısının daha da artacağı uyarısında bulundu.‘Teşvik sağlanmalı’
Acilen yapılması gereken uygulamalar çerçevesinde öncelikle insülin, aşı gibi ilaçların ve yurtdışından gelen etken maddelerinin üretimine geçilmesi gerektiğini söyleyen Saydan, "Devlet yerli yatırımcılara teşvikler ve kolaylıklar sağlayarak ilaç ve ilaç etken maddesinde dışarıya olan bağımlılığı en aza indirmelidir" dedi.

Yarı fiyat şartı
İlaç fiyatlarında uygulanan döviz kurunun güncel hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Euro kuru 3,5 TL sınırına gelmişken Euro'yu 3 TL'nin altında hesaplayıp, bununla da yetinmeyen SGK’nin yüzde 41’lere varan oranda kamu kurum ıskontosuna maruz bırakılması, ilaç ithalini ve üretilmesini zorlaştırmaktadır. Düşünün ki ilaç firmaları yurtdışından ilaç etken maddesini 3,5 TL Euro kurundan alıyor. Bu etken maddeyi ülkemize getirip ilaç yaparak istihdam sağlayıp bir ürün ortaya koyuyor. Ancak bunu satarken ‘yarı fiyatına satacaksın’ deniyor. Bu durum üreticimizi çok zor durumda bırakıyor. İthalatçı firmalar ise yurtdışında satılan ilacı buraya getirdiğinde yarı fiyatından da aşağıda satıyor. Üretim maliyeti aynı ama ülkemizde çok daha az kâr ettiği için ilacını ya az getiriyor ya da hiç getirmiyor. Bu yüzden de ilaç sıkıntısı oluşuyor.”

Depolarda ilaç yok
Saydan, kalp, tansiyon, depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ile şeker hastalarının kullandığı ilaçlar başta olmak üzere, birçok ilacı şu an depolarda bulmakta zorlandıklarını söyledi.

 

Bir Gün Gazetesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER